Meksyk: Estadio Azteca przygotowuje się do Mundialu 2026

źródło: własne [TS]

Meksyk: Estadio Azteca przygotowuje się do Mundialu 2026 Legendarny stadion po raz trzeci w swojej historii będzie areną mistrzostw świata. Jest jednym z trójki meksykańskich obiektów, które zostały wyznaczone do organizacji turnieju. Okolica wokół niego wkrótce przejdzie radykalną metamorfozę.

Reklama

Rewitalizacja dzielnicy w planach

Estadio Azteca został zainaugurowany w 1966 roku. Od tego czasu przeszedł szereg renowacji, w tym kilka w ostatniej dekadzie. Dzięki temu prezentuje się przyzwoicie i spełnia wszystkie standardy FIFA. Dużo do życzenia pozostawia natomiast okolica wokół stadionu, która ma się zmienić nie do poznania.

W związku z organizacją Mistrzostw Świata 2026 opracowano plan rewitalizacji bezpośredniego sąsiedztwa Azteki o nazwie „Conjunto Estadio Azteca". Projekt jest wizualnie podzielony na dwie części. Pierwsza z nich (Comercio Estadio) przewiduje budowę centrum handlowego wraz z 7-kondygnacyjnym parkingiem oraz hotelu o podobnej ilości pięter. Oba budynki będą ze sobą zintegrowane za pomocą wspólnego dachu.

Estadio Azteca© Conjunto Estadio Azteca

Druga część (Centro Estadio), znajdująca się najbliżej stadionu, zakłada przedłużenie centrum handlowego i powstanie kolejnego parkingu. Nowe budynki, razem z Azteką, utworzą kompleks sportowo-handlowy osadzony w zieleni Parku Santa Ursula. Co ciekawe, stadion byłby połączony z hotelem tunelem, co umożliwiłoby piłkarzom przejście bezpośrednio z hotelu do stadionowej szatni i na parking.

Mieszkańcy nie życzą sobie megaprojektu

Wydaje się, że inwestycja jest przesądzona mimo ostrego sprzeciwu mieszkańców dzielnic Coyoacán i Tlalpan. Miejscowi obawiają się, że megaprojekt zwiększy koszty koszty życia w okolicy, zmniejszy podaż mieszkań oraz - co najgorsze - doprowadzi do niedoborów wody pitnej w okolicy.

Estadio Azteca
© Conjunto Estadio Azteca

11 października ruszyły konsultacje społeczne, które miały uspokoić mieszkańców poprzez zaproponowanie środków łagodzących wpływ inwestycji na dzielnicę, jednak większość uczestników spotkań chciałaby całkowicie zablokować projekt.

Na to jednak się nie zanosi, gdyż budowa wydaje się być koniecznością w obliczu przyznania Meksykowi tak dużej imprezy. Gdy wszystkie sprawy formalne zostaną załatwione, można przystąpić do prac budowlanych, które muszą się zakończyć przed rokiem 2026. Oprócz Azteki, Meksyk wybrał do goszczenia Mundialu Estadio BBVA i Estadio Akron.

Autor: Tomasz Sobura

Estadio Azteca
© Conjunto Estadio Azteca

Reklama