Płock: Wielkie zmiany na stadionie Wisły

źródło: własne [MK]; autor: michał

Płock: Wielkie zmiany na stadionie Wisły Już nie tylko surowy beton, ale i tysiące krzesełek. Tempo montażu jest wyjątkowo imponujące, podobnie jak szybkość znikania historycznej głównej trybuny…

Reklama

Wrzesień przynosi fundamentalne zmiany na budowie nowego stadionu w Płocku. Na wschodniej trybunie coraz więcej jest krzesełek, które układają się w jaśniejącą do góry niebieską mozaikę. Montaż rozpoczął się na przełomie sierpnia i września, a już dziś cztery sektory są pokryte fotelikami.

Ponieważ Płock wciąż walczy o dofinansowania do inwestycji, zrezygnowano z napisów czy symboliki związanej z Wisłą Płock. Gdyby bowiem przyszła zgoda na użycie środków z Unii Europejskiej, stadion musi być neutralny i dostępny dla wszystkich podmiotów. Z podobnych powodów areny piłkarskie w Lublinie, Białymstoku czy Rzeszowie są utrzymane w neutralnej symbolice.

Błękit na trybunach i tak jednak powinien cieszyć kibiców Wisły Płock, ponieważ gradient ze składanych fotelików Abacus jest udany. W dodatku, na niektórych z tych krzesełek będzie można usiąść już wkrótce. Zgodnie z umową pomiędzy miastem Płock a głównym wykonawcą, Mirbudem, do listopada ma zostać uruchomiona przynajmniej część trybuny, co najmniej z 3000 miejsc.

Rozbiórka głównej trybuny w toku

Częściowe lub całkowite otwarcie wschodniej trybuny to konieczność, ponieważ we wrześniu rozpoczęło się również burzenie trybuny głównej. Podobnie czekamy na burzenie pawilonu za południową bramką. Tymczasowo piłkarze, ale także stadionowe centrum dowodzenia, przeniosą się do kontenerów.

To konieczne, by ruszyć z drugą fazą budowy – nowymi trybunami na zachodzie i południu. Na ich realizację zostało już niespełna 15 miesięcy, a zakres jest bardzo obszerny. To zachodnia trybuna ma przecież mieścić kluczowe zaplecze sportowe, medialne i hospitality.

Stadion Miejski w Płocku, plac budowy Mirbud© stylkibica.net / youtube.com/StylKibica

Zmiany w finansowaniu, ale nie ma opóźnień

Jak pisaliśmy już wcześniej, Płock dołączył do miast cierpiących z powodu zachwiania rynku budowlanego. Na razie nie ma mowy o wzroście kosztu z dotychczasowych 166,5 mln zł. Jest za to przesunięcie w dostawach blachy trapezowej, ponieważ brakuje jej na rynku.

Pomimo tego rodzaju zmian nie ma aktualnie mowy o spowolnieniu budowy. Stadion wciąż jest planowany do oddania w dniu 29 listopada 2022. Najbardziej zasadniczą dotąd zmianą jest przesunięcie budżetowe 16 mln zł z tego na przyszły rok. Miasto zapewnia jednak, że to tylko kwestia księgowa.

Autor: Michał Karaś

Reklama