Nowa budowa: Duże zmiany w sercu Ukrainy

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowa budowa: Duże zmiany w sercu Ukrainy Zapowiadali renowację, jest kompletna przebudowa. Stadion Metalurh w Krzywym Rogu został w większości zburzony, a teraz jest odbudowywany.

Reklama

W ramach narodowego programu inwestycji „Wielkie Budownictwo” infrastruktura publiczna na całej Ukrainie przechodzi zmiany. Poza tysiącami kilometrów dróg, rząd przewidział również największe od dekad łady na stadiony. Większe nawet niż przed Euro 2012, ponieważ wtedy tylko dwa stadiony przebudowano/zbudowano w całości z publicznych środków.

Stadion Metalurh, Kryvyi Rih

Teraz, w samym tylko Krzywym Rogu kompletnej przebudowie poddane są dwa główne stadiony, w tym Stadion Metalurh, jeden z największych w całym kraju. Piłkarsko-lekkoatletyczny obiekt do niedawna mieścił prawie 30 000 fanów, przynajmniej do czasu rozpoczęcia częściowej rozbiórki. Po jej zakończeniu pojemność spadnie do 19 420 miejsc (pierwotnie planowano ok. 16 750), za to standard podniesie się diametralnie.

Początkowo zapowiadano to tylko jako modernizację, co było o tyle dziwne, że dosłownie rok temu najbardziej eksponowana wschodnia fasada została ułożona od nowa. Dziś nie ma po niej śladu, bowiem została całkowicie zdemontowana. Ze wschodniej trybuny zachowano tylko szkielet, który teraz jest pokrywany nowymi elementami trybun. Utrzymały się również dwie wieże na krańcach wschodniej trybuny, choć i z nich usunięto elewację.

Stadion Metalurh, Kryvyi Rih© Дніпропетровська обласна державна адміністрація

Za to zachodnia trybuna i ogromna większość łuków runęły całkowicie i zastąpią je nowe konstrukcje. Dzięki temu stadion ma otrzymać lepiej rozplanowaną powierzchnię użytkową, a w niej zaplecze nie tylko dla piłkarzy czy lekkoatletów, ale też hale dla amatorów sportów walki i ciężarowych. W sumie zaplanowano cztery kondygnacje użytkowe, których zwieńczeniem będzie strefa mediów i hospitality.

W marcu 2021 zakończyła się rozbiórka starej konstrukcji stadionu, a już do połowy sierpnia zaczęło się układanie trzeciego stropu zachodniego podtrybunia. Zakładając utrzymanie tak dobrego tempa, stadion może zostać oddany do końca przyszłego roku. Otwarcia nie należy jednak spodziewać się wcześniej niż w 2023.

Pierwotnie szacowano, że kompleksowa przebudowa pochłonie ok. 600 mln hrywien, jednak rozstrzygnięty z końcem stycznia przetarg dostarczył nieco wyższy wynik: 742,5 mln (dziś ok. 109,4 mln zł).

Autor: MK

Reklama