Australia weźmie udział w wyścigu o MŚ 2034?

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Australia weźmie udział w wyścigu o MŚ 2034? Po przyznaniu Brisbane prawa do goszczenia Olimpiady 2032, teraz przyszedł czas na przygotowanie oferty organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej. Gdyby się udało, byłby to pierwszy raz Australii.

Reklama

Większe szanse na MŚ 2034

Australijski rząd wraz z federacją piłkarską rozważają ubieganie się o organizację mistrzostw świata w 2030 lub 2034 roku. Ta druga data jest o wiele bardziej realna, biorąc pod uwagę fakt, że turniej w 2030 odbędzie się najprawdopodobniej w Europie. Najpoważniejszą kandydaturą do goszczenia mistrzostw za 9 lat wydaje się obecnie wspólna aplikacja Hiszpanii i Portugalii.

Wcześniej Mundial zawita do Kataru (2022) oraz Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady (2026). Zgodnie z polityką FIFA, z ubiegania się o organizację imprezy w 2034 wykluczone będą kontynenty goszczące dwie poprzednie edycje, a więc 2026 (Ameryka Północna) i 2030 (najpewniej Europa). To stawia Australijczyków w nie najgorszej pozycji wyjściowej.

Australia, World Cup 2034© Tomme G

Testem dla Australii będą kobiecie Mistrzostwa Świata 2023. Ich wzorowa organizacja wraz z Nową Zelandią może spowodować, że Australijczycy mogą pójść drogą Kanady, która najpierw gościła kobiecy czempionat w 2015 roku, aby później otrzymać prawa do współorganizacji męskiego turnieju w 2026.

Organizacja żeńskiego turnieju w 2023 roku sprawia, że część infrastruktury (przede wszystkim treningowej), potrzebnej na rok 2030 lub 2034, będzie już gotowa za 2 lata. W tym momencie trwa budowa ośrodków treningowych w Melbourne i Adelajdzie.

Razem z Nową Zelandią lub Indonezją?

Nie ma jeszcze szczegółów australijskiej oferty. Docierają głosy, że możliwe jest zaproszenie Nowej Zelandii lub Indonezji do wspólnej organizacji turnieju. Wcześniej, Australia bezskutecznie ubiegała się o goszczenie Mundialu w 2018 i 2022 roku. Na przygotowanie oferty wydano 46 mln A$ (wtedy 121 mln zł), co skutkowało otrzymaniem zaledwie jednego głosu poparcia dla jej kandydatury do organizacji MŚ 2022.

Australia, World Cup 2034© The Ball is Round

Rząd krajowy proponował wówczas budowę trzech zupełnie nowych obiektów (Blacktown, Perth, Canberra), niewielkie modyfikacje dla dwóch kolejnych i poważniejsze prace modernizacyjne na pięciu następnych. Dwie areny spośród dwunastu nie wymagały wtedy jakichkolwiek większych prac.

Stadiony mistrzostw świata muszą mieć pojemność nie mniejszą niż 40 000, co oznacza, że kilka aren będzie wymagało rozbudowy, w tym nowe obiekty, takie jak Queensland Country Bank Stadium, jeśli będzie częścią oferty.

Sydney Football Stadium (ma zostać otwarty w przyszłym roku) i Optus Stadium to dwa obiekty, które nie istniały, gdy złożono ostatnią ofertę na MŚ 2022 ponad 10 lat temu. Mistrzostwa Świata 2034 mogą oznaczać, że Canberra w końcu otrzyma swój długo oczekiwany nowy stadion, a Stadium Australia może wreszcie doczeka się przebudowy.

Autor: Tomasz Sobura

Australia, World Cup 2034© Goran Has Photography

Reklama