Francja: Wielkie plany w Lorient? Najpierw analiza

źródło: Ouest-France.fr / własne [MK]; autor: michał

Francja: Wielkie plany w Lorient? Najpierw analiza Początkowo planowali tylko wymianę głównej trybuny z 1959 roku, jednak teraz idą dalej: sztukowany od lat stadion ma się stać kompletną całością. I może nawet otrzymać ruchomy dach.

Reklama

Z pojemnością 18 500 miejsc, FC Lorient ma jeden z najmniejszych stadionów we francuskiej Ligue 1, ale to nie jedyny problem związany z obiektem. Choć jego południowo-wschodnia trybuna powstała dopiero w 2010 roku i jest nowoczesna, to wszystkie pozostałe sektory są z poprzedniego stulecia.

Północno-zachodnia i północno-wschodnia z końcówki lat 90., ale główna trybuna na południowym zachodzie (honorowa) pamięta jeszcze otwarcie stadionu w 1959 roku. Co więcej, nigdy nie było spójnej i całościowej wizji dla tego Stade du Moustoir, przez co poszczególne trybuny istotnie się od siebie różnią.

Stade Moustoir, FC Lorient© XIIIfromTOKYO

Dlatego miasto w tym roku postanowiło, że odejdzie od dotychczasowego planu, tj. zburzenia historycznej trybuny honorowej i postawienia kolejnej. Zamiast tego zatrudniono specjalistów z firmy Ingénierie Sportive et Culturelle (ISC), by stworzyli model całościowej przebudowy obiektu. ISC ma niemałe doświadczenie – firma pracowała przy aż pięciu arenach Euro 2016, a jej portfolio jest znacznie dłuższe.

Ruchomy dach? To zależy...

W Lorient celem jest znalezienie optymalnego modelu funkcjonowania dla stadionu, który co roku gości nie tylko mecze, ale i imprezy kulturalne. Rozważany jest nawet rozsuwany dach, jednak o jego zastosowaniu zdecyduje opłacalność kosztownego rozwiązania. Wydatek muszą uzasadniać zwiększone przychody.

Jak podało miasto, możliwy jest dach zasuwany częściowo, np. tylko dla obszaru nad sceną koncertową. Z całą pewnością na stadionie znajdą się powierzchnie wielofunkcyjne na wynajem, być może również miejsce dla sportu i rekreacji mieszkańców.

Stade Moustoir, FC Lorient© NORMOTE

Kiedy zobaczymy projekt stadionu?

ISC zaczęło pracę nad analizą w czerwcu, możliwe warianty (w tym pojemnościowe) powinny być znane we wrześniu. Do końca roku powinien zostać wybrany ten optymalny. To pozwoli zlecić projektowanie architektom w 2022, a prace budowlane rozpocząć w 2023.

Na tym etapie nie ma jeszcze możliwości ustalenia kosztu, jednak pewne jest, że mowa o dziesiątkach milionów euro. Ponieważ projekt ma istotne znaczenie dla regionu, w finansowaniu może wziąć udział nie tylko miasto/aglomeracja, ale również władze departamentu Morbihan i regionu Bretania.

Autor: Michał Karaś

Reklama