Dżakarta: 100 tygodni prac, najgorsze za nimi

źródło: własne [MK]; autor: michał

Dżakarta: 100 tygodni prac, najgorsze za nimi Największa w historii Indonezji operacja unoszenia dachu udała się bez problemów. Teraz zaawansowany na 64% nowy rekordowy stadion Indonezji chwali się ekologicznymi aspektami.

Reklama

Cała Indonezja żyje tą inwestycją – robiąc przegląd prasy regularnie trafiamy na porównania do Bernabeu, Camp Nou czy Old Trafford. Nowy centralny stadion piłkarski Dżakarty faktycznie zasługuje na niemało uwagi, choć sama jego pojemność (82 000 miejsc) nie stanowi rekordu sama w sobie.

Za to pod względem inżynieryjnym obiekt okazał się faktycznie wyjątkowy. Choć prace ruszyły już 120 tygodni temu, to właściwa budowa właśnie weszła w swój symboliczny, setny tydzień. To czas na pierwsze podsumowania. Publiczny inwestor, spółka Jakpro, poinformowała w ostatnich dniach o osiągnięciu pułapu 63,97% inwestycji.

W stosunku do pierwotnych oczekiwań arena ma poślizg i dziś mówi się o ukończeniu już w przyszłym roku, a nie w grudniu 2021. Dokładnego terminu dostarczenia budowli jednak nie znamy.

Arena powstająca na północy Dżakarty osiągnęła już swój szczytowy poziom. Chodzi nie tylko o koronę głównej żelbetowej konstrukcji podtrzymującej trybuny i dach. W czerwcu zrealizowano bowiem najtrudniejszy element inwestycji: ważącą 3900 ton i mierzącą aż 270 metrów długości główną konstrukcję dachu podniesiono z poziomu boiska na wysokość aż 70 metrów.

Zadanie wymagało niesłychanej precyzji. W sumie 16 hydraulicznych podnośników unosiło masę kratownic o 5 mm za każdym razem. Proces był stale monitorowany, by nie dopuścić do przeciążeń lub naruszenia stabilności całości. Dziś dach wisi już na swoim docelowym miejscu i jest uzupełniany o kolejne elementy. Zwieńczeniem będzie montaż dwóch rozsuwanych płatów, dzięki którym stadion będzie pierwszym w Indonezji z otwieranym dachem.

Jakarta International Stadium, Indonesia© Driving Around ID

Platynowy certyfikat za ekologię

Choć dotąd w Indonezji nie przykładano do tego wielkiej wagi, to Jakarta International Stadium ma być przełomowy nie tylko ze względu na skalę. Budynek ma szeroko korzystać z energii słonecznej, monitorować poziom CO2, ograniczyć zużycie wody oraz magazynować na wewnętrzny użytek wodę z obfitych w Dżakarcie opadów.

Dzięki tym i innym zabiegom (m.in. optymalizacja zużycia materiałów) stadion otrzymał platynowy certyfikat od Green Building Council Indonesia (GBCI).

Autor: Michał Karaś

Reklama