Wrocław: Nowa murawa do 7 lipca

źródło: Stadion Wrocław [MK]

Wrocław: Nowa murawa do 7 lipca Za niespełna miesiąc zakończy się wymiana nawierzchni na Stadionie Wrocław. To największa tego rodzaju operacja od otwarcia obiektu 10 lat temu.

Reklama

Już za 3 miesiące minie dekada od momentu otwarcia Stadionu Wrocław. W tym czasie dokonano dwóch wymian nawierzchni boiska, a teraz przyszedł czas na trzecią. Mogło do niej dojść wcześniej, jednak wstrzymanie rozgrywek z powodu pandemii koronawirusa dało wrocławskim groundsmenom czas na zregenerowanie boiska.

Obecna murawa była wykorzystywana nieprzerwanie od 2016 roku, a rozpoczęta w tym tygodniu operacja jej wymiany jest największą do tej pory. Uwzględnia również wymianę warstwy wegetacyjnej, poprawę drenażu i poszerzenie obszaru obsługiwanego przez system podgrzewania nawierzchni o dodatkowe 2 metry za bramkami.

Stadion Wrocław, nowa murawa układana po raz trzeci© Stadion Wrocław

Prace prowadzi warszawska firma Dropservice, która układała m.in. boiska na PGE Narodowym i Polsat Plus Arenie Gdańsk przed Mistrzostwami Europy 9 lat temu oraz w Kaliningradzie, gdzie służyła podczas Mistrzostw Świata w roku 2018.

Trawa, która zostanie położona we Wrocławiu pochodzi z plantacji na Słowacji. Nim rolki z nową murawą przyjadą do Wrocławia, konieczne będzie wywiezienie ponad 2000 ton warstwy wegetacyjnej i następnie przywiezienie nowej.

Wykorzystanie usuwanej właśnie nawierzchni nie jest możliwe. Trawa rosnąca na plantacji posiada system korzeniowy pozwalający na wycięcie jej specjalistycznymi kombajnami, zwinięcie w rolki i transport. Murawa wegetująca kilka lat na stadionie ma już inny system, co powoduje, że przy próbie jej podniesienia rozpada się. Ściągnięcie na stadion kombajnu byłoby także trudną i kosztowną operacją logistyczną.

Ostatnim oficjalnym meczem na starej murawie było spotkanie Polska-Rosja rozegrane 1 czerwca. Koszt wymiany to około 881 tysięcy złotych brutto. Prace muszą się zakończyć do 7 lipca.

Autor: MK

Reklama