Włochy: Dwa kroki naprzód w Cagliari

źródło: własne [KT / MK]

Włochy: Dwa kroki naprzód w Cagliari Dwa głosowania i dwie zgody dla nowego stadionu. Do tego Cagliari Calcio wybrało wykonawcę dla swojego nowego domu. Pozostaje wyczekiwać przetargu ze strony miasta.

Reklama

Wczoraj po południu komisja planowania przestrzennego w Cagliari przegłosowała wariantową zmianę planu zagospodarowania dla rejonu Sant’Elia. Wieczorem dokładnie to samo zrobiła rada miasta. 

Oba głosowania, choć nie jednomyślne, oznaczają zgodę na ustalone wspólnie z Cagliari Calcio zasady dla obszaru, gdzie ma stanąć nowy stadion. Dzięki temu zniknęła ostatnia przeszkoda proceduralna, a klub z architektami mogą przystąpić do opracowania ostatecznej dokumentacji projektowej

Nuovo Stadio Cagliari, Sardegna© Cagliari Calcio

Nieco wcześniej, w pierwszej połowie maja, Cagliari wybrało głównego wykonawcę dla swojego obiektu, będzie nim Grupa Costim. Włoska firma będzie współpracować bezpośrednio z Cagliari Calcio i Sportium przy realizacji ostatecznego projektu.

Ogłoszony wykonawca razem z klubem weźmie udział w międzynarodowym przetargu publicznym ogłoszonym przez miasto - jego start przewiduje się jeszcze w tym roku. Zgodnie z harmonogramem przewidzianym w toczących się procedurach administracyjnych, klub z Sardynii jest przekonany, że ​​prace budowlane będzie można rozpocząć już na początku 2022 roku i zakończyć je w ciągu kolejnych 24 miesięcy.

Nuovo Stadio Cagliari, Sardegna© Cagliari Calcio

Włoski klub podkreślił, że ​​selekcja wykonawcy została dokonana bardzo starannie, z uwzględnieniem szczegółowej analizy i dokładnych ocen wszystkich kandydatur. Przed ostatecznym wyborem sprawdzono wszystkie wymagania wynikające z obowiązujących przepisów.

Stadio Cagliari stadion zastąpi historyczne Stadio Sant'Elia stojące tuż obok tymczasowej Sardegna Areny. Na początku 2019 roku zapadła decyzja, że obiekt - wyjściowo przewidziany dla 25 000 osób - może zostać rozbudowany do 30 000 miejsc. Dzięki temu spełni wymogi organizacyjny Euro 2028, do którego organizacji Włochy kandydują. Aktualne szacunki budżetowe wskazują na wzrost ceny, z 60 mln € do ok. 70 mln € (z 268 do 313 mln zł).

Autor: Karol Tatar / MK

Nuovo Stadio Cagliari, Sardegna© Cagliari Calcio

Reklama