Nowy projekt: Kickers nie rezygnują z budowy stadionu pomimo spadku

źródło: własne [TS]

Nowy projekt: Kickers nie rezygnują z budowy stadionu pomimo spadku Würzburger Kickers właśnie spadli do trzeciej ligi. Jeśli do niej powrócą muszą zadbać o odpowiedni obiekt, gdyż ich obecny stadion nie spełnia wymogów drugiego poziomu rozgrywkowego.

Reklama

Spory sądowe utrudniają sprawę

Minimalna liczba miejsc dla obiektów 2. Bundesligi wynosi 15 000, a w tym momencie flyeralarm Arena mieści jedynie 13 090 i tylko trybuna główna jest zadaszona. W związku z tym władze klubu z Bawarii planują budowę stadionu o pojemności 15 000 miejsc.

stadion Wurzburger Kickers© Steffen Hüther

Planowanie rozpoczęło się na dobrą sprawę w 2018 roku, kiedy rozważano remont lub budowę całkiem nowej areny. Oprócz obecnej lokalizacji w Dallenberg, przygotowano raporty dla czterech kolejnych.

Wszystkie analizy potwierdziły, że budowa nowego obiektu jest o wiele bardziej racjonalna. Niestety, wielu okolicznych mieszkańców nie dość, że nie chce słyszeć o nowym obiekcie, to ma poważny problem z obecnym.

Od ponad 6 lat toczą się ich spory z miastem i klubem, które dotyczą nadmiernego hałasu oraz zanieczyszczenia światłem w okolicy. Sprawy sądowe odbywały się już przed sądem administracyjnym w Würzburgu oraz wyżej postawionym bawarskim sądem administracyjnym. Ścieżka sądowa nie została jeszcze wyczerpana, a mieszkańcy chcą dalej walczyć, tym razem w federalnym sądzie.

stadion Wurzburger Kickers

Nowy stadion w pobliżu autostrady?

Planowana arena znajduje się w strefie ochrony wody pitnej i obniżenie nowego budynku względem poziomu gruntu w aktualnej lokalizacji nie wchodzi w grę. Takie rozwiązanie w innych okolicznościach zapewniłoby ochronę przed hałasem i nadmiernym oświetleniem.

Być może sprawie stadionu pomoże budowa nieco dalej, z dala od dzielnicy mieszkalnej, bliżej pobliskiej autostrady B19 i obrócenie obiektu o 90 stopni w stosunku do obecnej areny. W pełni zadaszone trybuny również pomogłyby, gdyż dźwięk odbijałby się w stronę gruntu.

stadion Wurzburger Kickers© Würzburger Kickers, GKP Braunschmidt Kurz Architekten

Pozytywów należy szukać w stanowisku władz miasta, które popierają plany klubu i zgadzają się z nim, że budowa w Dallenberg ma swoje uzasadnienie ekonomiczne w postaci dobrze rozwiniętej infrastruktury.

Oprócz stadionu ma powstać parking z miejscem dla około 1600 pojazdów na trzech poziomach. Elementy obecnej areny byłyby nadal wykorzystywane. Boisko ma się stać placem zabaw, a trybuna główna ogrodem wspinaczkowym.

Koszt budowy szacowany jest na około 40 mln € (178 mln zł). Nie ma jeszcze szczegółów w jaki sposób inwestycja miałaby być sfinansowana. Klub prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Autorem koncepcji stadionu są GKP Braunschmidt Kurz Architects.

Autor: Tomasz Sobura

stadion Wurzburger Kickers© Würzburger Kickers, GKP Braunschmidt Kurz Architekten

 

Reklama