Liverpool: Wkrótce druga faza rozbudowy Anfield?

źródło: własne [MK]

Liverpool: Wkrótce druga faza rozbudowy Anfield? Pojemność 61 000 miejsc uczyniłaby legendarny stadion trzecim lub czwartym pod względem wielkości w Premier League. Ale czy radni dokonają ostatniego kroku, by to umożliwić?

Reklama

Planiści miejscy Liverpoolu niosą dobre wieści dla kibiców „czerwonej części miasta”. Oficjalnie opowiedzieli się za dalszą rozbudową Anfield. Teraz konieczne będzie już tylko zatwierdzenie tego kroku przez radnych, co zaplanowano na przyszły tydzień, dokładnie 15 czerwca.

Zwykle w takich przypadkach rada idzie za rekomendacją planistów i tego należy się również spodziewać w sytuacji Anfield. Drugi etap rozbudowy kultowego stadionu dotyczy północnej trybuny, właśnie od strony ulicy Anfield Road. W pierwotnym planie z 2015 roku miała ona urosnąć o 4800 miejsc, jednak plany zrewidowano w górę i trybuna północna ma uzyskać aż 7000 dodatkowych miejsc.

Dzięki temu Anfield ma osiągnąć 61 000 miejsc i w całej Premier League ustąpi tylko Old Trafford oraz stadionowi Tottenhamu (ew. również London Stadium, gdzie dodatkowe krzesełka mogą zostać oddane widzom).

Anfield Road stand expansion© Liverpool FC

Anfield Road stand expansion© Liverpool FC

Jeśli decyzja radnych będzie pozytywna, prace mają ruszyć możliwie szybko. Ich efektem będzie nie tylko nowa trybuna, ale też reorganizacja przestrzeni wokół niej. Przesunięty zostanie częściowo bieg ulicy Anfield Road, a przedpole stadionu i parking wkroczą na teren zielony Stanley Park.

Jak zapowiedział COO Liverpoolu Andy Hughes, w trakcie prac Anfield może stracić odrobinę na swojej pojemności, ale powinna to być redukcja tylko kosmetyczna. – W przypadku głównej trybuny (rozbudowanej w latach 2014-16, przyp. red.) to było bardzo skomplikowane, ponieważ budowaliśmy za i nad istniejącą trybuną. Mimo to udało się korzystać ze stadionu prawie bez zmian i jestem raczej spokojny, że tak samo uda nam się rozbudować Anfield Road – powiedział Hughes.

Jeśli nie pojawią się nieoczekiwane obiekcje, prace powinny potrwać do lata 2023 roku włącznie. Inwestycja wyceniana jest wstępnie na 60 mln funtów (ok. 310 mln zł).

Autor: Michał Karaś

Anfield Road stand expansion© Liverpool FC

Anfield Road stand expansion© Liverpool FC

Reklama