Hiszpania: Valencia ukarana za brak postępów, Nou Mestalla w 2026?

źródło: własne [MK]

Hiszpania: Valencia ukarana za brak postępów, Nou Mestalla w 2026? Do sierpnia kary mogą wynieść już 12,3 mln €, a to nie musi wcale być ostatnie słowo władz. Za brak jakichkolwiek postępów stadionowych klub może ponieść sporą karę. A kiedy kibice doczekają się nowego stadionu?

Reklama

Na początku tygodnia pojawił się raport Departamentu Polityki Terytorialnej, Robót Publicznych i Mobilności, który rekomenduje nałożenie na Valencię CF kary finansowej w wysokości 2,36 mln €. Dokument surowo ocenia całkowitą bierność klubu piłkarskiego w sprawie zmiany stadionu.

Kara stanowi 10% wartości pierwszego etapu, który – według gwarancji klubu z 2017 roku – miał być gotowy do końca maja 2021. Chodzi nie tyle o nowy stadion, co o budowę hotelu przy północno-wschodnim narożniku obecnej Mestalli. Właśnie on miał powstać jako pierwszy.

Niestety dla klubu, już powstaje drugi raport dotyczący kolejnego etapu, czyli samego ukończenia stadionu piłkarskiego. Jeśli zostanie przyjęty ten sam przelicznik (10%) – a tak ma się stać – to kara wyniesie aż 10 mln €. Dokończenie Nou Mestalla wyceniono bowiem na 100 mln € (dziś ok. 453 mln zł). W sumie więc klub może zostać zmuszony do zapłaty 12,36 mln € (56 mln zł).

Nou Mestalla, Valencia

Czy Valencia zapłaci karę?

Kary wynikają z niedopełnienia zobowiązań, jakie wzięła na siebie Valencia w 2017 roku. To wtedy klub przedstawił nowy strategiczny plan działania dla jednej z pięciu najważniejszych inwestycji w mieście. Uwzględniał on zredukowany projekt stadionu, który miał być bardziej przystępny w realizacji.

Ponieważ to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla całej metropolii, władze dwóch szczebli zaakceptowały zobowiązanie i dziś zamierzają rozliczyć klub piłkarski. „Los Murciélagos” nie chcą jednak płacić. Klub stwierdził, że kryterium 10% kar nie ma uzasadnienia w prawie, ponieważ nie godzono się na konkretną wysokość kar w przypadku niewypełnienia zobowiązań.

Nou Mestalla, Valencia© Valencia CF

Kiedy dokończą budowę Nou Mestalla?

Valencia już wczesną wiosną wniosła do władz lokalnych i regionalnych o zgodę na przedłużenie terminu realizacji nowego stadionu. Zgodnie z nowym pomysłem klubu, prace miałyby wystartować w połowie 2024 roku i zakończyć się w połowie 2026.

Przedstawicielka rady miasta ds. urbanistyki przygotowała oficjalne stanowisko w sprawie tej propozycji. Rekomendacją dla radnych jest nie akceptować zapewnień Valencii. Ponieważ klub nie przedstawił nic poza swoim słowem, może ponownie dojść do sytuacji, w której do ukończenia feralnej budowy Nou Mestalla nie dojdzie.

Jeśli jednak miasto i region zaakceptują nowe terminy, to tylko pod warunkiem przedstawienia gwarancji finansowych oraz zapisania konkretnych kar umownych za brak realizacji. Obecnie powstaje wspólny raport władz regionalnych, który ma odnieść się do proponowanych przez Valencię terminów.

Autor: Michał Karaś

Reklama