Ekstraklasa: Nieciecza i Radom (?) w najwyższej lidze

źródło: własne [MK]

Ekstraklasa: Nieciecza i Radom (?) w najwyższej lidze Ostatnia kolejna Fortuna I Ligi dała nam odpowiedź na kluczowe pytanie: kto na pewno zawita w Ekstraklasie 2021/22? Wchodzi Radomiak (ze stadionem w Bełchatowie) i Nieciecza. Ostatni zespół wyłonią baraże.

Reklama

Przez większość sezonu to Nieciecza była „na wierzchu”, a jednak prowadzenia zdobytego późno Radomiak już nie oddał. To właśnie te dwie drużyny po dzisiejszej finałowej kolejce są już pewne udziału w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2021/22.

Nieciecza zagra u siebie, na Stadionie Bruk-Bet. Powrót na „salony” polskiej piłki nastąpi po trzech sezonach spędzonych na zapleczu. Znacznie ciekawsza jest sytuacja Radomiaka, który na najwyższym szczeblu zawita pierwszy raz od 1985 roku! I wciąż nie ma pewności, gdzie przyjdzie „Zielonym” rozgrywać pojedynki od lata 2021.

Stadiony beniaminków Ekstraklasy 2021/22

Jak już pisaliśmy, Radomiak wyjściowo otrzymał licencję pod warunkiem gry w Bełchatowie. Właśnie na korzystanie z tamtejszego stadionu klub ma umowę, ponieważ budowa przy ul. Struga wciąż się opóźnia i może zakończyć dopiero pod koniec nowego sezonu, późną wiosną 2022. W tle jest jednak nadzieja, że będzie można grać w Radomiu – na stadionie Broni przy Narutowicza.

Sprytny myk, by zdążyć z remontem

Kluczowym kryterium niespełnionym przez boisko Broni Radom jest brak instalacji podgrzewania. Ten brak ma być jednak nadrobiony w ciekawy, nietypowy w Polsce sposób. „Innowacyjność” ma dwa aspekty.

Po pierwsze, proceduralny. Zamiast czasochłonnego rozpisywania przetargu, miasto umawia się ze spółką Radomiak, że to klub poniesie koszty wymiany boiska. Klub przetargu rozpisywać nie musi, więc można szybciej operację zlecić i zrealizować. Radomiak odzyska stopniowo włożone środki w ramach umowy najmu boiska – tego na Broni i później tego swojego.

Po drugie, techniczny. Instalacja podgrzewania murawy ma być układana bez tradycyjnego usuwania istniejącego boiska. Nacinane mają być tylko jego fragmenty, pod którymi układane będą rurki na ogrzewaną ciecz. To rozwiązanie również ma zapewnić szybszą realizację. Celem jest umożliwienie gry na stadionie Broni od pierwszego meczu sezonu.

Ostatni beniaminek za tydzień

Po zakończeniu sezonu zasadniczego jeszcze cztery drużyny pozostają w grze o awans. To – według kolejności w tabeli – GKS Tychy, Arka Gdynia, Łódzki KS oraz Górnik Łęczna. Przed nami mecze barażowe GKS-Górnik i Arka-ŁKS. Zwycięzcy każdego z nich zmierzą się ze sobą w niedzielę, 20 czerwca, o 20:45. A więc przed 23:00 powinniśmy poznać trzeci klub wchodzący do Ekstraklasy.

Autor: MK

Reklama