Nowy projekt: Skromniej, ale realnie w Białej Podlaskiej

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Skromniej, ale realnie w Białej Podlaskiej Do 24 maja jest czas na składanie ofert w przetargu na nowy stadion w Białej Podlaskiej. Miasto ma do wydania 15 mln zł i dostanie za tę kwotę solidną trybunę na lata. Niestety, na razie tylko jedną.

Reklama

Pamiętacie jeszcze wielką wizję Areny Biała Podlaska? Jak na miasto tej wielkości skala była imponująca – 7800 miejsc to jedno krzesełko na siedmioro mieszkańców. Za koncepcją nie szły jednak realne plany budowy wystarczająco silnego klubu, a przede wszystkim nie szły pieniądze.

Do tego doszedł konflikt z wykonawcą i miasto zostało w 2018 z rozkopanym stadionem, a bez środków na ukończenie. Ponieważ zmienił się prezydent, zmienił się też plan. Powstała koncepcja dużo prostsza, mniejsza i bardziej realistyczna, której wizualizacje dziś Wam pokazujemy.

Zmienioną wizję realizowano etapami, by umożliwić zawodnikom możliwie szybki powrót. W pierwszych dwóch etapach powstało nowe boisko oraz parking dla 115 aut na północ od stadionu. Teraz ruszył przetarg na kluczowy trzeci etap.

Stadion Miejski w Białej Podlaskiej© UM Biała Podlaska

Jaki będzie nowy stadion w Białej Podlaskiej?

Przede wszystkim znacznie skromniejszy od pierwotnych planów budowy areny z czterema trybunami wokół boiska. Zmienia się nie tylko skala, ale i układ. Trybuna główna, zamiast na wschodzie obiektu, ma powstać po bardziej optymalnej zachodniej stronie.

W pełni zadaszona i podzielona na 9 sektorów, trybuna będzie największą częścią stadionu, pomieści w sumie 1120 osób. Jej długość to ponad 94 metry, a wysokość ponad 10 m. Zapewni dwie kondygnacje zaplecza, w tym część sportową pośrodku i zaplecze sanitarne dla kibiców na obu końcach. W przyszłości możliwa będzie rozbudowa o kolejne sektory po stronie północnej i wschodniej, za zachodnią bramką zaplanowano jedynie parking na 153 miejsca i 4 autokary.

Stadion Miejski w Białej Podlaskiej© UM Biała Podlaska

Osobną trybunę otrzymają kibice gości, choć nieporównanie skromniejszą. Po wschodniej stronie staną 4 rzędy z 88 miejscami i osobnym parkingiem dla 3 autobusów i 12 aut. Choć stadion jest zaplanowany z myślą o spełnieniu wymogów II Ligi, to otrzyma też oświetlenie. Natężenie 500 lux umożliwi wieczorne treningi, ale nie transmisje telewizyjne.

Na „deser” planowana jest również kluczowa dla lokalnego sportu powszechnego sala sportowa. Powstanie za wschodnią trybuną, z łącznikiem do pobliskiej szkoły.

Stadion Miejski w Białej Podlaskiej© UM Biała Podlaska

Całość za 22 miliony

Od rozpoczęcia prac w 2018 roku Biała Podlaska wydała 7,19 mln zł. Za tę kwotę przygotowano boisko oraz północny parking. W urzędzie miasta liczą, że uda się trzeci etap zrealizować w kwocie ok. 15 mln zł (z tej kwoty aż 10 mln zł pochodzi z dofinansowania ministerialnego). Czy tak faktycznie będzie, okaże się po otwarciu ofert 24 maja.

Zakładając pomyślne rozstrzygnięcie przetargu, budowa mogłaby ruszyć już w drugim półroczu. Na postawienie trybuny, hali, sektora gości i dodatkowe miejsca parkingowe wykonawca będzie miał dokładnie 12 miesięcy.

Autor: Michał Karaś

Reklama