Nowy projekt i stadion historyczny: San Lorenzo i powrót do Boedo

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy projekt i stadion historyczny: San Lorenzo i powrót do Boedo Dziś nastroje w słynnym argentyńskim klubie są ponure, ale powodzenie tego projektu może zmienić dosłownie wszystko. Czy San Lorenzo w końcu powróci do korzeni, na miejsce dawnego stadionu?

Reklama

Aktualnie atmosfera wokół San Lorenzo nie jest najlepsza. Nie zdołali awansować do finału rozgrywek ligowych, kilka godzin temu odpadli też z Copa Sudamericana. A to jeszcze nie wszystko.

Sprawozdanie finansowe za sezon 2019/20 ujawniło pod koniec kwietnia, że klub w ciągu roku stracił prawie 640 mln peso (25 mln zł). Sama w sobie liczba może nie przeraża, mamy przecież pandemię i prawie wszyscy tracą. Gorzej, że dla San Lorenzo to kontynuacja trendu. Od 2015 do 2020 w sumie zwiększyli straty już o ok. 41 mln $ (150 mln zł).

Estadio Gasómetro, home of San Lorenzo in Boedo, Buenos AiresCzy doczekają wielkiego powrotu?

Obecne problemy mogą okazać się tylko czkawką, jeśli zrealizowany zostanie największy od dekad sen: powrót do rodzimej dzielnicy Boedo. Co prawda w chwili założenia San Lorenzo Boedo jeszcze nie istniało (tereny były częścią Almagro, stąd nazwa klubu), ale ten adres jest zapisany w tysiącach serc: Avenida La Plata 1700.

Właśnie tutaj w 1916 powstał słynny El Gasómetro, aż do 1979 dom „Azulgrany”. Później wymuszone przez dyktaturę właściwie wywłaszczenie, wyprowadzka i budowa hipermarketu zamiast stadionu. Gdy wreszcie w 2019 sen się spełnił i klub piłkarski odzyskał teren po dawnym obiekcie, rozpoczęło się planowanie nowego stadionu.

Co zakłada projekt?

Zadanie jego zaprojektowania otrzymała rosnąca hiszpańska marka IDOM, pracownia znana z ciekawych pomysłów. Wyzwań była cała seria: działka to zaledwie 4 hektary, do tego gęsto obudowana z każdej strony. To oznacza, że blisko sąsiadujących budynków obiekt musiał być odpowiednio niższy, a tylko od strony zachodniej Avenidy La Plata można było budować wyżej.

Z tak poważnymi ograniczeniami projektanci poradzili sobie bardzo efektownie, proponując stadion o wklęsłym dachu, zadartym do góry na wschodzie i zachodzie. Ten niecodzienny układ pozwolił zastosować rzadką technologię zadaszenia spoczywającego na równoległych linach – rozwiązanie lekkie i oszczędne.

Z powodu braku miejsca nie ma mowy o zwartej fasadzie, dlatego iluminowany będzie tylko dach ze swoją spodnią krawędzią. Z kolei wielopoziomowe zaplecze obiektu „rozlewa się” na trzy niewielkie place dla kibiców, niewielki pasaż i małe parki kieszonkowe rozsiane na kilku poziomach. Dzięki temu na co dzień mieszkańcy gęsto zabudowanej Boedo znajdą tu aż 12 000 m2 powierzchni publicznych, a w dniu meczu te miejsca pomogą stworzyć przyjazne otoczenie dla kibiców.

Estadio Gasómetro, home of San Lorenzo in Boedo, Buenos Aires

Estadio Gasómetro, dom San Lorenzo w Boedo, Buenos Aires© IDOM / CA San Lorenzo de Almagro

Z siedmioma kondygnacjami nadziemnymi, nowy stadion ma oferować kompletne zaplecze nie tylko dla klubu, zawodników i mediów, ale też dla gości VIP, od kieszeni których będą zależały przychody San Lorenzo. Dwupoziomowa widownia dla ponad 46 000 widzów będzie bardzo zwarta z konieczności – mowa o braku miejsca – a dolny poziom zostanie wkopany w ziemię na 7 metrów, by obniżyć wysokość budynku.

Na jakim etapie są prace?

Koncepcja jest gotowa, ale pełna dokumentacja – jeszcze nie. Klub posiada już pełnię praw do terenu pod budowę, jednak i na jej rozpoczęcie nie ma zgody. Zanim pojawi się pozwolenie na prace budowlane, trzeba jeszcze zmienić plan zagospodarowania dla terenu inwestycji.

Estadio Gasómetro, dom San Lorenzo w Boedo, Buenos Aires© IDOM / CA San Lorenzo de Almagro

Ten proces jest już w toku. Po zeszłorocznym pierwszym czytaniu, w lutym i marcu przeprowadzono wysłuchania publiczne wszystkich mieszkańców i grup interesu, którzy zgłosili chęć do wyrażenia swojej opinii. W sumie odbyło się ponad 800 wystąpień, z których aż 91,7% było przychylnych zmianom. Teraz zmiana czeka na drugie czytanie w legislaturze Buenos Aires.

Aktualnie stadion nie ma jeszcze precyzyjnego kosztorysu, nie są także znane kompletne źródła finansowania. Jeśli jednak uda się doprowadzić do realizacji, inwestycja może zmienić krajobraz nie tylko Boedo, ale i całej argentyńskiej piłki klubowej. To może być najlepszy obiekt w kraju, który da San Lorenzo przewagę komercyjną dokładnie tak samo, jak przed laty stary Gasómetro...

Autor: Michał Karaś

Estadio Gasómetro, dom San Lorenzo w Boedo, Buenos Aires© IDOM / CA San Lorenzo de Almagro

Reklama