Indonezja: Megaprojekt w Dżakarcie przekroczył półmetek

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Indonezja: Megaprojekt w Dżakarcie przekroczył półmetek Jeden z największych stadionów w Azji zostanie zainaugurowany najpewniej w przyszłym roku. Jego budowa wchodzi w decydujący, a zarazem najtrudniejszy etap. Wkrótce ma dojść do podniesienia konstrukcji dachu.

Reklama

Październik w optymistycznym scenariuszu

Zakończenie budowy Jakarta International Stadium planowane jest na październik tego roku, a w najgorszym razie grudzień. Indonezyjskie media donoszą, że ukończone jest około 54% obiektu (stan na 21.04.2021). Jest to o prawie 5% mniej niż zakładał plan. Opóźnienie jest spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi na początku marca i problemami z wywłaszczeniem okolicznych mieszkańców.

W związku z pracami związanymi z instalacją głównej konstrukcji dachu, wymagane jest przesiedlenie 74 rodzin, które wciąż zamieszkują tereny wokół stadionu i są niechętnie do takiego ruchu. Wcześniej relokowano już ponad 500 gospodarstw domowych.

Jakarta International Stadium, Indonesia© PT WIKA Gedung Official Youtube

Oczyszczenie terenu z domostw jest jednym z warunków rozpoczęcia robót związanych z podniesieniem konstrukcji dachu, który ma być rozsuwany, ważyć 3900 ton i mieć rozpiętość 267 m. Sytuacja ta opóźnia także prace wykonywane od północnej strony stadionu.

Sama obserwacja prac dla mieszkańców ościennych osiedli stała się tak fascynująca, że powstały kanały w mediach społecznościowych poświęcone inwestycji, z tysiącami obserwatorów. Wyczekiwany od lat stadion jest atrakcją już w trakcie budowy, przyciągającą podobnie do internetowych gier losowych, jak te oferowane przez kasyno internetowe VulkanVegas. Najbardziej wyczekiwany moment budowy ma nastąpić już niedługo.

„Big lift” już niebawem

Pod koniec kwietnia rozpoczęły się przygotowania do „big liftu" zadaszenia. Sprawdzane były procedury bezpieczeństwa, a elementy składające się na konstrukcje dachu były poddawane skrupulatnym inspekcjom. W przygotowaniu jest także specjalny podnośnik hydrauliczny, która ma unieść jego konstrukcję.

„Big lift” ma się zakończyć umiejscowieniem zadaszenia na 8 kolumnach, które posłużą jako punkty podparcia. Cały proces ma trwać 15 godzin. Od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu jest ponad 70 m. Tam też ma powstać taras widokowy.

Oprócz prac nad dachem odbywają się roboty związane z prefabrykowanymi trybunami oraz instalacjami przeciwpożarowymi i hydraulicznymi. Płyta główna stadionu ma mieć hybrydową murawę, której użytkowanie jest przewidziane na 1000 godzin. Wokół stadionu mają być dwa boiska treningowe z trybunami na 600 osób. Wiemy także, że przestrzenie handlowe powstaną od wschodu.

Jakarta International Stadium, Indonesia© PT WIKA Gedung Official Youtube

Stadion, budowany na obszarze o powierzchni 220 tys. m2, ma być dobrze skomunikowany z resztą miasta dzięki transportowi kolejowemu. Gospodarzem areny będzie Persija, choć nie jest wykluczone, że na obiekcie będą grały też inne kluby. Planowane jest zaproszenie klubów z Europy na mecze towarzyskie. Oprócz meczów futbolowych na arenie będą się odbywać koncerty i inne imprezy kulturalne.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama