Oregon: Darczyńcy pomagają ukończyć Reser Stadium

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Oregon: Darczyńcy pomagają ukończyć Reser Stadium Uniwersytecki Reser Stadium przejdzie kolejną modernizację. Jak przystało na projekt akademicki w USA, spora część finansowania inwestycji będzie pochodzić od lokalnych filantropów. Po zakończeniu prac obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów uczelnianych w USA.

Reklama

Większy komfort kosztem pojemności

Projekt zakłada całkowitą przebudowę zachodniej strony Reser Stadium, którą poprzedzi rozbiórka istniejącej tam trybuny. Pojemność stadionu po przebudowie zmniejszy się prawdopodobnie do 34 000 - 39 000 miejsc z aktualnych 45 674. Po zachodniej stronie ma powstać interaktywne centrum powitalne dla osób rozważających studia na Uniwersytecie Stanowym Oregonu.

Będzie ono połączone z dolnym poziomem nowej trybuny. Powstanie także kilka innych obiektów, które będą mogły być użytkowane przez cały rok. Po zakończeniu prac Reser Stadium będzie oferował nowe miejsca premium i standardowe od zachodu, które zapewnią najbliższą odległość od boiska w kraju.

Reser Stadium© Oregon State University, Populous

Posiadacze biletów sezonowych będą mieli do dyspozycji 1600 miejsc w odległości mniejszej niż 24 m od boiska. Taras z miejscami premium znajdzie się 30 m od linii bocznej. Stadion otrzyma także 360-stopniową promenadę (Beaver Street), więcej stoisk gastronomiczno-handlowych i toalet. Wszystkie znajdujące się na Beaver Street udogodnienia będą zaaranżowane tak, aby kibice mieli stamtąd bezpośredni widok na boisko.

Dodatkowo, znacznie poprawi się widoczność z trybuny zachodniej, a wiele zastosowanych tam rozwiązań będzie porównywalnych z tymi na trybunie wschodniej, która została odnowiona przed sezonem 2005. Trybuna ta od tamtego momentu ma dwa poziomy, 22 luksusowe loże i strefę klubową. W 2017 rozbudowano także Valley Football Center.

Reser Stadium© Oregon State University, Populous

W budżecie inwestycji zaplanowany jest również ośrodek zdrowia dla studentów kampusu Corvallis, a także placówki medyczne dla wykładowców i pozostałych pracowników uniwersytetu. Nie zapomniano także o dodatkowych miejscach spotkań dla kadry akademickiej i studentów. Centrum odnowy biologicznej o powierzchni około 3200 m² i czterech piętrach ma powstać w południowo-wschodnim rogu stadionu

50 milionów dolarów w prezencie

Koszt modernizacji ma się zawrzeć w kwocie 153 mln $ (598 mln zł). Co ciekawe, aż 50 mln $ z tej kwoty uzyskano od anonimowego darczyńcy. Inna osoba, która również nie chce zdradzać swojej tożsamości przekazała 10,5 mln $. Plan zakłada zebranie 85 mln $ od osób dobrej woli. Do tej pory udało się zebrać już 64,5 mln $.

Reser Stadium© Oregon State University, Populous

Oprócz filantropii, przebudowa Reser Stadium ma być finansowana z przychodów z miejsc premium, wynajmu powierzchni komercyjnych i z wpływów wygenerowanych przez nowowybudowane obiekty. 28 stycznia inwestycja uzyskała akceptację uniwersyteckiej rady powierniczej i zgodę na wejście w fazę projektową.

Ostateczna akceptacja projektu ma nastąpić na posiedzeniu wspomnianej rady, które odbędzie się w maju. Po zatwierdzeniu, inwestycja ruszyłaby zaraz po zakończeniu sezonu futbolowego 2021 (za dokładnie 236 dni), a budowa ma być zakończona w lecie 2023, przed rozpoczęciem nowego sezonu.

Firmy zajmujące się projektowaniem i planowaniem Populous i SRG Partnership oraz firma budowlana Hoffman Construction otrzymały kontrakt na koncepcję rozbudowy stadionu. Drużyna Oregon State Beavers ma grać na Reser Stadium podczas jego modernizacji.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama