Miami: Hard Rock Stadium sercem nowego wyścigu F1 na Florydzie

źródło: własne [KT]; autor: Karol

Miami: Hard Rock Stadium sercem nowego wyścigu F1 na Florydzie Kalendarz wyścigów Formuły 1 od przyszłego sezonu zostanie powiększony o wyjątkową lokalizację. Na mocy 10-letniej umowy superszybkie bolidy będą pędzić przez Miami Gardens, a Hard Rock Stadium stanie się centrum dla nowego toru.

Reklama

Trudno negować niezwykłe dziedzictwo sportowe Miami. Miasto reprezentowane jest przez drużyny występujące w każdej znaczącej, profesjonalnej lidze sportowej ze Stanów Zjednoczonych. Będąc na Florydzie można śledzić zmagania Miami Heat z NBA, Miami Marlins z MLB, Interu Miami z MLS, Florida Panthers z NHL i oczywiście Miami Dolphins z NFL. Dodanie wyścigu F1, który zadebiutuje w 2022 roku, dopełnia wspaniałą ofertę sportowo-rozrywkową miasta.

Tor z ulicznym klimatem

Jeśli chodzi o lokalizację Grand Prix w Miami, teren Hard Rock Stadium nie był pierwszym wyborem decydentów F1. Od czasu rozpoczęcia prac nad projektem cztery lata temu organizatorzy i ich partnerzy rozważali różne możliwości, tworząc finalnie 75 wariantów. 

Szukając optymalnego rozwiązania zespół specjalistów F1 przeprowadził symulację 36 różnych konfiguracji toru zanim zdecydowano się na bieżący układ. Tor o długości 5140 metrów zostanie zbudowany wokół domowej areny drużyny NFL Miami Dolphins. 

Będzie składał się z trzech długich prostych i dziewiętnastu zakrętów, tworząc wyjątkowo dobre warunki do ścigania się. Kierowcy będą mogli korzystać z trzech stref DRS* i osiągać, wedle szacunków, prędkość maksymalną wynoszącą 320 km/h. Dokładna data inauguracyjnego wyścigu nie została jeszcze potwierdzona, ale spekuluje się że pierwsza impreza w  ramach 10-letniej umowy odbędzie się w drugim kwartale 2022 roku.

- Można obejść stadion i zobaczyć każdy zakręt toru wyścigowego - i to jest całkiem wyjątkowe - powiedział Tom Garfinkel, prezes i dyrektor generalny Hard Rock Stadium.

Hard Rock Stadium, f1 race track around the venue© Formula 1

Organizatorzy podkreślają, że tor będzie harmonijnie współgrał z wielofunkcyjnym charakterem Hard Rock Stadium. Będzie służył do obsługi widzów, a także do organizacji wyścigu. Kolejka gondolowa, pierwsza tego typu zbudowana na jakimkolwiek stadionie w USA, zachowa swoje miejsce podczas imprezy, dostarczając fanom dodatkowych wrażeń.

- Współpracowaliśmy z doświadczonymi projektantami nad stworzeniem toru wyścigowego, który według nas, Formuły 1 i FIA dostarczy wspaniałe wyścigi i mamy nadzieję, że stworzymy dla fanów najlepsze w swojej klasie, niepowtarzalne przeżycia odzwierciedlające różnorodny i dynamiczny charakter Miami - dodał Garfinkel.

Wyścig dobry również dla społeczności

Po raz pierwszy w długiej historii F1 wyścig odbędzie się na terenie społeczności, która zdominowana jest pod względem liczebności przez Afroamerykanów. Organizacja wyścigu ma zintensyfikować ruch turystyczny i pozytywnie wpłynąć na lokalny biznes w rejonie Miami. Formuła 1 i promotor rywalizacji ogłosili, że będą ściśle współpracowali z lokalną społecznością, zapewniając mieszkańcom bilety w zredukowanych cenach.

- Stany Zjednoczone są dla nas kluczowym rynkiem i jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani rosnącą popularnością w USA, która będzie dodatkowo wspierana przez ten ekscytujący drugi wyścig. Będziemy ściśle współpracować z zespołem z Hard Rock Stadium i FIA, aby udowodnić, że nowy tor zapewni ekscytujące wyścigi, ale także pozostawi pozytywny i trwały wkład w rozwój lokalnej społeczności - powiedział Stefano Domenicali, prezes F1.

Hard Rock Stadium, f1 race track around the venue© Miami Open

Co więcej, program wspierania społeczności nabierze praktycznego wymiaru podczas projektów edukacyjnych organizowanych w szkołach oraz podczas wspierania lokalnego biznesu, poprzez prezentację firm podczas weekendów wyścigowych.

Z tytułu pojawienia się takiego przedsięwzięcia jak wyścig F1 organizatorzy oraz władze miasta mają nadzieję, że boom gospodarczy będzie kontynuowany, a społeczność zyska dzięki tysiącom nowych miejsc pracy. Przewiduje się, że każdego roku Miami może liczyć między innymi na około 35 tysięcy rezerwacji hoteli i ponad 400 mln $ (1,5 mld złotych) zysku z tytułu inwestycji oraz wpływów turystyki.

Hard Rock Stadium to multisportowy i wielofunkcyjny obiekt, który był gospodarzem sześciu finałów Super Bowl, dwóch finałowych meczów Baseball World Series i wielu koncertów rockowych. W ostatnich latach zasłynął przyciągnięciem na swoje przedpole tenisowego turnieju Miami Open. Miami i jego obiekt na ponad 65 tysięcy miejsc będzie 11. ośrodkiem, w którym Formuła 1 organizowała swoje wyścigi w Stanach Zjednoczonych.

Autor: Karol Tatar

*Drag Reduction System (DRS) - system wprowadzony w 2011 roku do Formuły 1 ułatwiający wyprzedzanie, który może być aktywowany w wyznaczonej strefie toru.

Reklama