Australia & Nowa Zelandia: Poznaliśmy stadiony MŚ Kobiet 2023!

źródło: własne [KT]; autor: Karol

Australia & Nowa Zelandia: Poznaliśmy stadiony MŚ Kobiet 2023! Spieszymy zaprezentować 9 miast-gospodarzy i 10 stadionów, które ugoszczą finały FIFA Mistrzostw Świata Kobiet 2023. Niedawno ogłoszono wszystkie lokalizacje dla kolejnego żeńskiego mundialu.

Reklama

Niewiele ponad dwa lata pozostało do pierwszego gwizdka żeńskiego mundialu w 2023 roku. Ogłoszenie miast-gospodarzy stanowi kamień milowy w ramach organizacji największego i najważniejszego kobiecego turnieju na świecie.

Ostateczny wybór został poprzedzony ośmiomiesięcznym audytem przeprowadzonym przez FIFA wraz z federacjami Nowej Zelandii i Australii. Obejmował on serię wirtualnych warsztatów i seminariów ze wszystkimi kandydatami tj. 12 miastami i 13 stadionami. Wszystko po to, by zweryfikować niezbędne szczegóły dotyczące infrastruktury i obiektów, centrów treningowych i ośrodków zakwaterowania. Ostatecznie wybrano 10 stadionów w 9 miastach, z niewielką przewagą Australii (6 stadionów w stosunku do 4 w Nowej Zelandii). Sydney jest jedynym ośrodkiem, w którym gospodarzami będą dwie areny.

Komentując temat wyboru miast gospodarzy FIFA Mistrzostw Świata Kobiet 2023, Gianni Infantino, Prezydent FIFA, powiedział: Wyznaczenie 9 miast-gospodarzy stanowi ważny kamień milowy dla następnych mistrzostw świata, a także dla zawodniczek i fanów piłki nożnej w Australii, Nowej Zelandii i na całym świecie.

Zbliżający się kobiecy mundial będzie pierwszym w historii, który zorganizują dwa kraje. Debiutancko wystąpią na nim aż 32 drużyny. Najlepsze piłkarki świata zagrają na boiskach w Adelajdzie, Auckland, Brisbane, Dunedin, Hamilton, Melbourne, Perth, Sydney i Wellington.

2023 Women's World Cup (Australia & New Zealand) host venues

Na podstawie wytycznych organizacyjnych of FIFA już wcześniej znaliśmy wymagania związane z pojemnością obiektów. Stadiony na  20 tysięcy miejsc będą gościć mecze grupowe (z wyjątkiem meczu otwarcia), mecze 1/8 finału oraz mecze ćwierćfinałowe. Obiekty większe o minimum 15 tysięcy krzesełek przeznaczy się na mecze półfinałowe, a te z minimum 55 tysiącami siedzeń na mecz otwarcia i finał.

Z grupy 13 aren ubiegających się o organizację turnieju w 2023 roku wybrano następujące obiekty: Hindmarsh Stadium w Adelaide, Eden Park w Auckland, Brisbane Stadium, Dunedin Stadium, Waikato Stadium w Hamilton, Melbourne Rectangular Stadium, Perth Rectangular Stadium, Stadium Australia, Sydney Football Stadium oraz Wellington Stadium. Porównując ten wybór do katalogu wszystkich kandydatur, Christchurch Stadium, York Park w Launceston i Newcastle Stadium nie znalazły ostatecznie uznania wśród organizatorów.

Eden Park w Auckland został wybrany również na gospodarza meczu otwarcia, a na Australia Stadium (ANZ Stadium) zobaczymy finał turnieju. Każdy z krajów ugości jeden półfinał. Pełny harmonogram meczów zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Autor: Karol Tatar

Reklama