Anglia: Nowy stadion Watfordu w ciągu 5 lat?

źródło: własne [TS]

Anglia: Nowy stadion Watfordu w ciągu 5 lat? Nadal daleko do powstania ostatecznego projektu stadionu. Jednak wiemy zdecydowanie więcej niż przeszło pół roku temu. Pod koniec marca na stronie internetowej gminy Hertsmere został opublikowany plan ogólny nowego obiektu.

Reklama

Ambitne plany „Szerszeni”

W czerwcu zeszłego roku Watford FC rozpoczął rozmowy z radą gminy Hertsmere w sprawie nowego obiektu. Klub jest zainteresowany budową na terenach dawnego Bushey Hall Golf Club. Celem negocjacji było poznanie wszelkich ograniczeń i przeszkód, jakie trzeba by pokonać przed budową areny.

Klub spod Londynu chciałby wybudować stadion o pojemności 33 000 miejsc w ciągu najbliższych 5 lat. Koszt budowy jest szacowany na 250-300 mln funtów (1,3-1,6 mld zł). Watford FC współpracuje z gigantem architektonicznym Populous od momentu powstania pomysłu wyprowadzki z Vicarage Road.

Watford FC new stadium

Nowa lokalizacja znajduje się zaledwie 2 km od obecnego stadionu. Obiekt miałby być pierwszą areną piłkarską w Wielkiej Brytanii o zerowej emisji dwutlenku węgla. W nowym miejscu znalazłaby się również siedziba klubu i biura Watford FC Community Trust.

Na działce oprócz stadionu powstałaby hala widowiskowo-sportowa na 6000 miejsc, hotel dla 200 gości, sale konferencyjne na 1000 osób oraz kino i restauracje. Wokół wspomnianych inwestycji planuje się utworzenie parku i obiektów rekreacyjnych. Plany mówią także o stworzeniu nowych dróg dojazdowych do areny.

Właściciele gruntów chcą stadionu

Veladail Leisure Ltd, właściciele terenów po klubie golfowym na Bushey Hall, chcieliby aby ziemie te mogłyby być wykorzystane pod inwestycje w ramach planu zagospodarowania gminy. Oczekują usunięcia ich z planowanych terenów zielonych w planie zagospodarowania, gdzie nie można by realizować niektórych funkcji.

Przedstawili nawet formalnie swoje działki jako potencjalne miejsce budowy nowego stadionu. Ujawniony plan terenów potwierdza autentyczność wizualizacji, jakie wyciekły wiosną 2020 roku - bryła stadionu to ta z pierwszych obrazów.

Watford FC new stadium

Watford FC new stadium

Wstępny plan zagospodarowania dla Hertsmere ma zostać opublikowany jeszcze tej wiosny. Nie ma jednak gwarancji, że tereny po Bushey Hall Golf Club zostaną w nim uwzględnione jako nowe tereny inwestycyjne.

Nie wydaje się więc, aby w dłuższej perspektywie czasu tereny te stanowiły jedynie zieleń miejską, choć 5000 osób podpisało w zeszłym roku petycję sprzeciwiającą się budowie stadionu w tym miejscu. Na tym etapie Watford FC nie wyklucza przeprowadzki w nowe miejsce, ani dalszej modernizacji Vicarage Road.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama