Turcja: Stadion Galatasaray będzie bardziej ekologiczny

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Turcja: Stadion Galatasaray będzie bardziej ekologiczny Galatasaray stawia na ekologię i inwestuje w odnawialne źródła energii. Na dachu Türk Telekom Stadium powstanie elektrownia słoneczna, które będzie jedną z największych tego typu instalacji na świecie.

Reklama

Największa stadionowa elektrownia słoneczna na świecie

Instalacja paneli słonecznych na dachach stadionów staje się coraz bardziej popularna. Kluby widzą w tym dużą oszczędność kosztów, a także pozytywny PR, jaki generuje rozpowszechnianie informacji o postawieniu na „zieloną energię”. Nie inaczej jest w przypadku Galatasaray.

Türk Telekom Stadium w normalnym trybie zużywa rocznie prąd o równowartości 7 mln TRY (3,5 mln zł). Obecnie, gdy mecze są rozgrywane bez udziału publiczności, konsumpcja energii spadła do 5,5 mln TRY (2,7 mln zł).

Galatasaray postanowił zrobić krok w kierunku wytwarzania własnej energii elektrycznej. Włodarze klubu znad Bosforu podpisali umowę z firmą Enerjisa Enerji, dotyczącą budowy największej na świecie elektrowni słonecznej na dachu stadionu. Wspomniana firma będzie operatorem elektrowni przez pierwsze 10 lat od chwili jej powstania.

Turk Telekom Stadium, Istanbul© Galatasaray / Enerjisa

W tym czasie Galatasaray będzie płacił rachunki za prąd, tak jak robił to do tej pory. Koszty napraw i konserwacji będą spoczywać na operatorze paneli słonecznych. Po upływie tego czasu, przez kolejnych 15 lat operatorem elektrowni będzie Galatasaray. Elektrownia na Türk Telekom Stadium przejdzie na własność „Galaty” w 2032 roku.

Korzyści dla środowiska i finansów klubu

Elektrownia na dachu obiektu ma posiadać 10 000 paneli słonecznych i łączną powierzchnię 40 tys. m2. Jej moce przesyłowe będą w stanie dostarczyć prąd do 2000 domów. Sama instalacja ma powstać w 12 miesięcy od chwili podpisania umowy, które nastąpiło 9 marca 2021 roku. Powstanie elektrowni zostanie sfinansowane przez Enerjisa Enerji, a koszt budowy szacuje się na 20 mln TRY (10 mln zł).

Elektrownia słoneczna na Türk Telekom Stadium będzie miała moc 4,1 MW. Pobije tym samym elektrownię na Estádio Nacional de Brasília Mané Garrincha, która generuje 2,5 MW rocznie. Inwestycja pozwoli zredukować roczne zużycie CO2 o około 3250 ton, co według ekspertów pozwoliłoby uratować 200 000 drzew w ciągu 25-letniego okresu eksploatacji.

Turk Telekom Stadium, Istanbul© Galatasaray / Enerjisa

Zgodnie z dzisiejszym rachunkiem Galatasaray po przejęciu praw do eksploatacji w 2032 roku zaoszczędzi 63% z płaconych obecnie 7 mln TRY rocznie. Deficyt energii w postaci 37% zostanie pokryty z TEDAŞ przez następne 15 lat. Według dzisiejszej wartości pieniądza pozwoli to zaoszczędzić klubowi 4,4 mln TRY do 2032 roku.

Rozsuwany dach? Zapomnijmy

Instalacja ogromnej elektrowni słonecznej obejmie większość powierzchni dachu (40 tys. z prawie 55 tys. m2). To oznacza, że na dobre można zapomnieć o instalacji rozsuwanego dachu nad boiskiem. Co prawda fani Galatasaray zdążyli pewnie zapomnieć o tym planie, ale przynajmniej teoretycznie był on wciąż możliwy.

Przypomnijmy, że kiedy stadion powstawał w 2011 roku, porozumienie między władzami a Galatasaray obejmowało realizację przez klub ruchomego dachu. Stąd mocniejsza konstrukcja dla stałego poszycia, która miała dźwigać dwa rozległe segmenty. Ponieważ do instalacji nie doszło, sprawa skończyła się w sądzie. Teraz, gdy równowartość systemu inwestowana jest w fotowoltaikę, nie ma już sensu wracać do pomysłu.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama