Sosnowiec: Budowa w toku, a miasto znów walczy o dotację

źródło: DziennikZachodni.pl / Sosnowiec.Wyborcza.pl [MK]

Sosnowiec: Budowa w toku, a miasto znów walczy o dotację Na placu robót Zagłębiowskiego Parku Sportowego dzieje się sporo, druga trybuna stadionu jest przykrywana dachem, a hala czeka na szklenie fasady. Inwestor jednocześnie zamierza walczyć kolejny raz o dofinansowanie.

Reklama

Konstrukcja nowego stadionu w Sosnowcu zbliża się ku kamieniowi milowemu: monolityczna konstrukcja żelbetowa jest ukończona w 99,5%, a prefabrykaty żelbetowe w 99%. Innymi słowy: misa trybun i zaplecze już stoją.

Teraz nad nimi czerni się stopniowo konstrukcja dachu. Główne elementy stalowe wiszą już nad trybuną południową i wkrótce pokryją całą zachodnią główną trybunę. Do końca budowy zostało już ok. 15 miesięcy, a więc trybuny dla 14 546 widzów powinny być otwarte na sezon 2022/23.

Bardziej zaawansowana jest budowa hali widowiskowej (3052 miejsca), nad którą zawieszono już niemal całą ramę dachu (8 więzarów). W sumie ok. połowa całej konstrukcji (457 ton) wisi już nad areną. Jej główna konstrukcja żelbetowa – w tym nad halą treningową – już jest ukończona. Hala będzie pierwszym elementem Zagłębiowskiego Parku Sportowego, który ma zostać oddany do użytku już jesienią tego roku. Już w tym tygodniu ma się zacząć szklenie fasady tego budynku.

Najbardziej w tyle jest stadion zimowy, czyli kryte lodowisko. Wszystko przez to, że dopiero w październiku udało się rozstrzygnąć przetarg na budowę. Stąd też prace są na etapie fundamentów. Umowa co prawda opiewa na dwa lata, ale miasto Sosnowiec liczy, że termin uda się skrócić do 19 miesięcy.

Zagłębiowski Park Sportowy© nadtoba.pl / @nad.toba

Spore koszty, co z finansowaniem?

Samorząd wziął na siebie całość budżetu dla wszystkich trzech obiektów, a te okazały się znacząco droższe niż pierwotnie zakładano. Za stadion miasto zapłaci 120,2 mln zł, za halę widowiskową 46,8 mln zł, a za stadion zimowy – 52,8 mln zł (sumy netto, po odzyskaniu VAT). W sumie uzyskujemy więc kwotę 219,8 mln zł, co czyni ZPS największą inwestycją sportową Sosnowca w historii.

Zagłębiowski Park Sportowy© nadtoba.pl / @nad.toba

Na razie nie udało się pozyskać żadnego dofinansowania z zewnątrz. Zagłębiowski Park Sportowy przepadł już dwukrotnie w ministerstwie sportu, ale spółka prowadząca inwestycję nie zamierza się poddać. Przygotowywany jest trzeci wniosek w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Szans na wsparcie stadionu nie ma, natomiast dla hali i stadionu zimowego może uda się uszczknąć coś z budżetu, który w 2021 ministerstwo ustaliło na 200 mln zł.

Zdjęciami postępu prac budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego w Sosnowcu możemy dzielić się z Wami dzięki uprzejmości nad.toba. Marka prowadzona jest przez Mateusza – pasjonata oraz licencjonowanego operatora drona, który nie boi się wyzwań, nie zapominając tym samym o bezpieczeństwie. Zachęcamy do odwiedzenia strony lub facebooka i zapoznania się z ofertą.

Autor: MK

Zagłębiowski Park Sportowy© nadtoba.pl / @nad.toba

Reklama