Pierwszy stadion piłkarski z… drewna?

źródło: Stadiony.net

Pierwszy stadion piłkarski z… drewna? Wszystko wskazuje na to, że małymi krokami nadchodzi era ekologicznych stadionów, które z założenia nie będą emitować śladu węglowego. Firma Zaha Hadid Architects zaprojektowała pierwszy stadion piłkarski wykonany z drewna, mogący pomieścić aż 5000 kibiców. Co więcej, ten projekt uzyskał aprobatę samej Angielskiej Ligi Piłkarskiej i ma powstać w Gloucestershire w Anglii.

Reklama

Szczegóły projektu Eco Park Stadium

Stadion z drewna będzie nosił nazwę Eco Park Stadium i stanie się nową siedzibą lokalnego klubu Forest Green Rovers. Ponadto budowla ma stanowić również miejsce spotkań dla mieszkańców, tworząc przestrzeń publiczną dostępną w czasie, gdy nie będą się tam odbywały mecze. Czy nowy stadion wpłynie na jakość gry piłkarzy? Na pewno uczyni klub bardziej rozpoznawalnym i kto wie, może usłyszy o nim jeszcze więcej polskich kibiców obstawiających zakłady na zakłady-bukmacherskie.com? Eco Park Stadium jest wciąż w początkowej fazie powstawania, jednak architekci z Zaha Hadid Architects ujawnili już więcej szczegółów.

football playing field

Eco Park Stadium ma w zamierzeniu ucieleśniać wszystko to, co wiąże się z przyjaznymi dla środowiska metodami budowy, poprzez nowoczesne procesy powstawania konstrukcji, jak i materiały, które będą ekologiczne i będą emitować najniższy możliwy poziom dwutlenku węgla. Z założenia, drewniany stadion ma produkować ujemny ślad węglowy, dzięki temu, że na miejscu, będzie również produkowana energia odnawialna.

Eco Park Stadium będzie pierwszym drewnianym stadionem piłkarskim, w którym lwia część elementów będzie właśnie z drewna, co więcej, będzie to drewno pozyskiwane za pomocą zrównoważonych metod. Same materiały mają wyróżniać się trwałością i nadawać do ponownego recyklingu. Z drewna będą wykonane między innymi płyty podłogowe oraz tarasy, a dach zostanie pokryty przezroczystą membraną, która ma wspomagać wzrost murawy.

Kibice będą mogli usiąść 5 metrów od boiska i będą mieć zapewniony doskonały widok na to, jak toczy się mecz. Początkowo, drewniany stadion ma pomieścić do 5000 widzów, jednak już zakłada się jego powiększenie tak, aby docelowo mogło się w nim znaleźć do 10 000 widzów.

Nieekologiczne stadiony?

Stadiony często budzą kontrowersje. Mowa tu zarówno o materiałach budowlanych, hałasie, dokuczającym oświetleniu oraz nie zawsze jasnym finansowaniu. Wiele problemów mogą rozwiązać innowacyjne projekty stadionów, które sprawią, że staną się one bardziej zrównoważone oraz będą pełniły wiele ról, poza tą najbardziej oczywistą.

Według Dale’a Vince prezesa klubu Forest Green Rovers, tradycyjne stadiony są zbudowane z materiałów, które odpowiadają za 75% śladu węglowego emitowanego przez stadiony. Twierdzi on, że Eco Park Stadium będzie miał najniższy ślad węglowy ze wszystkich stadionów na świecie dzięki temu, że do budowy zostanie wykorzystane drewno. Projekt stadionu określa jako innowacyjny.

Reklama