Nowy projekt: Stadion szansą na profesjonalną piłkę w Spokane

źródło: własne [TS]

Nowy projekt: Stadion szansą na profesjonalną piłkę w Spokane Piłka nożna w USA rozwija się bardzo dynamicznie nie tylko na poziomie MLS. Dwa szczeble niżej, w USL League 1 prawdopodobnie pojawi się nowy klub, który będzie rozgrywał mecze na stadionie w Spokane.

Reklama

Nowy stadion dla profesjonalistów i amatorów

Stadion o pojemności 5000 miejsc ma powstać w centrum miasta, znajdującego się w stanie Waszyngton. Kameralny obiekt ma posiadać dwie trybuny wzdłuż boiska, z których jedna byłaby zadaszona. Za jedną z bramek ma się znaleźć pokaźny telebim, a po przeciwległej stronie niewielka trybuna.

Obiekt służyłby głównie piłce nożnej, zarówno zawodowej, jak i na poziomie szkolnym. Dodatkowo planuje się wykorzystanie stadionu do organizacji koncertów i dużych wydarzeń specjalnych. Pomysłodawcami budowy są Downtown Spokane Partnership (DSP) i United Soccer League (USL).

Spokane USL Soccer Stadium© Odell Associates Inc.

Poparcia dla powstania stadionu udzielił również Zarząd Okręgu ds. Obiektów Publicznych, który oczekuje, że projekt będzie przedmiotem dogłębnych negocjacji i analiz z udziałem Spokane Public Schools (SPS) i USL.

Nowy stadion albo modernizacja starego

Współdziałanie wszystkich wymienionych wyżej podmiotów jest kluczowe w osiągnięciu porozumienia, co do warunków powstania obiektu i jego finansowania. Wstępnie założono, że budowa miałaby kosztować 30 mln $ (116 mln zł).

Spokane USL Soccer Stadium© Odell Associates Inc.

Ciężar jej finansowania opierałby się w większości na SPS. Wspomniana organizacja miałaby możliwość bezpłatnego korzystania ze stadionu podczas meczów licealnych, a także wszelkich innych imprez szkolnych.

Jako alternatywa dla nowego stadionu jest rozważana modernizacja wysłużonego stadionu lekkoatletycznego Joe Albi. Jednak powstanie zupełnie nowego obiektu to zdecydowanie większy zastrzyk gotówki dla miasta w porównaniu z renowacją Joe Albi.

Spokane USL Soccer Stadium© Odell Associates Inc.

Wstępne kalkulacje wskazują, że modernizacja stadionu lekkoatletycznego przyniosłaby jedynie 1,3 mln $ rocznego przychodu, a budowa nowego obiektu ponad dziesięć razy tyle, bo aż 11,4 mln $.

Za budową stadionu od zera przemawia także fakt, że miasto zaoszczędziłoby 17,5 mln $ na kosztach eksploatacji i konserwacji, zawierając umowę partnerską dotyczącą nowo wybudowanego stadionu w centrum miasta.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama