Holandia: NAC Breda chce postawić własny stadion

źródło: własne [MK]; autor: michał

Holandia: NAC Breda chce postawić własny stadion Jeszcze nie tak dawno mógł uchodzić za nowoczesny, ale dziś stadion w Bredzie ma już 25 lat i nie spełnia oczekiwań. Klub chce podnieść obroty i zbliżyć się do czołówki, a to na Rat Verlegh Stadion jest niemożliwe.

Reklama

W 2020 roku szefostwo w NAC Breda objął Mattijs Manders. Jednym z jego pierwszych zmartwień było renegocjowanie umowy na dzierżawę Rat Verlegh Stadion. Dotąd klub płacił 690 tys. € (3,2 mln zł) rocznie, udało się zejść do 650 tys. (3 mln zł). W ramach porozumienia miasto (które jest właścicielem stadionu od 2003) przejmie część lóż, by je komercjalizować na własną rękę. Na nowych warunkach umowa będzie przedłużana co roku do 2035.

Rat Verlegh Stadion

Jednak w obecnej formie stadion jest zdecydowanie niewystarczający. Pomijając nawet historyczne problemy konstrukcyjne, potencjał komercyjny przy obecnej infrastrukturze pozwala osiągać roczny obrót rzędu 14-16 mln € (65-74 mln zł). Tymczasem Manders szacuje, że realną rywalizację z czołówką Eredivisie można nawiązać dopiero na poziomie 20-24 mln € (93-111 mln zł).

NAC Breda ma za sobą 11 000 posiadaczy karnetów i właśnie w liście otwartym skierowanym do nich Manders po raz pierwszy poinformował o zamiarze budowy nowego stadionu. Jego pojemność i lokalizacja nie są znane, na to jeszcze za wcześnie. Na razie dyrektor NAC zaprezentował plany przed radą miejską, w zeszłym tygodniu.

Klub powołuje grupę roboczą, w której skład wejdą urzędnicy miejscy, kibice czy sponsorzy. Manders wskazał, że ma już w głowie idealne położenie dla nowej areny, ale nie zdradza, gdzie. Trudno się dziwić, ponieważ budowa stadionu to – zdaniem głównego dyrektora klubu – to perspektywa najbliższych 10 lat.

Autor: MK

Rat Verlegh StadionWskazane lokalizacje to najbardziej realne - zdaniem redakcji regionalnego BN DeStem - mieejsca, gdzie mógłby powstać nowy stadion. Przebudowa obecnego nie jest wykluczona.

Reklama