Brazylia: Maracanã zmieni nazwę, honorując wielkiego Pelé

źródło: własne [KT]; autor: Karol

Brazylia: Maracanã zmieni nazwę, honorując wielkiego Pelé Pelé i Maracanã. Dwa wielkie symbole brazylijskiej piłki. Te ikony będą sobie jeszcze bliższe, po tym jak wyjątkowy stadion zostanie nazwany na cześć legendy.

Reklama

Władze stanu Rio de Janeiro, który jest właścicielem słynnego stadionu Maracanã, przegłosowały nadanie nowej nazwy. Odtąd (jeśli decyzję zatwierdzi gubernator) oficjalna nazwa stadionu będzie brzmiała „Estádio Edson Arantes do Nascimento - Rei Pelé Stadium”. Oprócz pełnego imienia i nazwiska ikony piłki nożnej, nazwa będzie występowała przy wykorzystaniu popularnego pseudonimu. „Rei” w języku portugalskim oznacza “król”. Kompleks sportowy wokół obiektu zachowa swoją obecną nazwę.

Estadio Maracana - Jornalista Mario Filho or Rei Pele?© Guertzen

Pelé jest wybitną postacią w historii brazylijskiej piłki nożnej i jedynym zawodnikiem, który trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata z drużyną narodową. 80-letni były zawodnik Santosu i New York Cosmos grał na tym stadionie wiele razy, zarówno dla reprezentacji Brazylii oraz w ramach rozgrywek klubowych.

Strzelił tutaj również swoją tysięczną bramkę w 1969 roku. To jeden z najbardziej utytułowanych graczy wszechczasów, nazwany przez FIFA „największym”. Z trzema innymi graczami dzieli miano zdobywcy bramki w czterech różnych turniejach finałowych mistrzostw świata.

Estadio Maracana - Jornalista Mario Filho or Rei Pele?© Joersch

Pojawiły się również krytyczne słowa o takiej zmianie nazwy, głównie ze względu na pochodzenie Pelé, który nie wywodzi się z Rio de Janeiro. Z drugiej strony, członkowie rządu, który realizują to zadanie podkreślają, że ​​jest to „godny hołd dla człowieka, który jest rozpoznawany na całym świecie za swoje dziedzictwo w brazylijskiej piłce nożnej i za zasługi dla naszego kraju”.

Stadion Maracanã, oficjalnie znany jako Estádio Jornalista Mário Filho, to jeden z najbardziej znanych obiektów na świecie. Arena, która była gospodarzem meczu finałowego mistrzostw świata w latach 1950 i 2014, a także ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w 2016 roku, od dawna nosi imię Mario Filho, dziennikarza, który lobbował na rzecz jej budowy w latach czterdziestych XX wieku.

Autor: Karol Tatar

Reklama