Nowy stadion: Liść pandanu na północy Queensland

źródło: własne [TS]

Nowy stadion: Liść pandanu na północy Queensland Najnowszy australijski stadion co prawda na co dzień służy do rugby, ale zapracował na swoją nominację do konkursu Stadium of the Year. Zobaczcie, jak budują w Australii.

Reklama

Stadion powstał na dawnych terenach przemysłowych Monkey Island, tuż na południe od ścisłego centrum Townsville. Wielofunkcyjny obiekt został oddany wraz z nowymi drogami dojazdowymi i dwiema kładkami dla pieszych, jedną łączącą z miastem, a drugą nad torami kolejowymi. Działka na której znajduje się obiekt liczy 17,3 ha.

Queensland Country Bank Stadium to wspólny projekt władz Queensland, rządu Australii i Rady Miejskiej Townsville przy wsparciu National Rugby League i klubu North Queensland Cowboys. Władze Queensland wydały 193 mln $ (552 mln zł), a władze federalne 100 mln $ (286 mln zł).

Queensland Country Bank Stadium, Townsville© David Spencer Photography, Stadium Queensland

Obiekt był częścią umowy Townsville City Deal, która została podpisana w grudniu 2016 roku. Budowa rozpoczęła się 16 sierpnia 2017 i trwała prawie 2,5 roku. Powstanie stadionu wymagało 23 000 ton betonu, 190 000 cegieł i 2500 ton stali konstrukcyjnej na zadaszenie.

Stadion ma zastąpić kompleks sportowy Willows, który został otwarty w latach 90-tych na obrzeżach miasta. 12 grudnia 2019 roku zawarto 6-letnią umowę dotyczącą nazwy stadionu. Przez 6 kolejnych lat od dnia parafowania umowy obiekt będzie nazywał się Queensland Country Bank Stadium.

Queensland Country Bank Stadium, Townsville© David Spencer Photography, Stadium Queensland

22 lutego 2020 stadion został otwarty dla zwiedzających, głównie podatników, bo to oni sfinansowali powstanie obiektu. Aby ugasić pragnienie spragnionych tłumów, zainstalowano dwa kilometry rurociągów piwnych. Siedem dni później odbył się koncert Eltona Johna. Była to pierwsza impreza masowa na stadionie. Na pierwszy mecz przyszło czekać kolejne dwa tygodnie. 13 marca miejscowa drużyna zmierzyła się z Brisbane Broncos w meczu rugby w ramach NRL.

Queensland Country Bank Stadium zapewnia 25 000 miejsc siedzących na potrzeby NRL. Zachowano możliwość podniesienia pojemności do 30 000, a przy okazji koncertów nawet do 40 000 osób będzie mogło pojawić się na obiekcie

Queensland Country Bank Stadium, Townsville© David Spencer Photography, Stadium Queensland

Stadion w Townsville ma charakterystyczny układ z dużym rozwarciem w kierunku północnego wschodu, gdzie znajduje się centrum miasta. Jedyną trybuną nie posiadającą zadaszenia jest jednokondygnacyjna trybuna północna. Trybuna południowa i zachodnia mają dwie kondygnacje. Górna kondygnacja trybuny zachodniej to przestrzeń wypełniona lożami (17) i sky boxami (88).

Stadionowi kształtu nadaje dynamiczne wspornikowe zadaszenie, mające kształt podkowy. Taka stylizacja nawiązuje do liści pandanu. Zbliżony do rombu symbol wybrany dla liścia pojawia się również w detalach, w tym we wzorze cegieł. Zrezygnowano z postawienia masztów oświetleniowych na rzecz włączenia oświetlenia do zadaszenia trybun.

Queensland Country Bank Stadium, Townsville

Konstrukcja dachu chroni ok. 80% widowni i jest odporna na huraganowe wiatry, które są częstym zjawiskiem pogodowym w tej części Australii. Dzięki niskiej widowni na trybunie północnej i brakowi dachu, można z pozostałych trybun oglądać centrum miasta.

Każda z 36 kratownic dachu ma inną geometrię, wymiary od 24 do 42 metrów i wagę od 18 do 55 ton. Proces montażu trwał 14 dni i był wykonywany przy użyciu 400-tonowego dźwigu, zwykle używanego w sektorze górniczym.

Queensland Country Bank Stadium, Townsville© David Spencer Photography, Stadium Queensland

Wokół wejść na trybuny od wewnętrznej strony obiektu znajduje się szeroka na 9 metrów promenada, która umożliwia kibicom swobodne poruszanie po 600-metrowym obwodzie stadionu. Częścią północnego wejścia na obiekt jest plac z dużą ilością zieleni, który jest miejscem spotkań kibiców przed meczem. Tablica wyników ma 200 m2 i jest jedną z największych na półkuli południowej.

Fasada stadionu jest przewiewna, co sprawia, że widać spód trybun. Betonowe osłony trybun w kształcie diamentów z wyraźnym obrysem, znajdują się w równych odstępach i są skierowane szpicem w dół. Są one połączone ze strukturą dachu. To rozwiązanie architektoniczne ma chronić budynek przed huraganami.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama