Nowy stadion: Gwiazda śmierci wylądowała w Vegas

źródło: własne [TS]

Nowy stadion: Gwiazda śmierci wylądowała w Vegas Długo przed otwarciem dorobił się tego przydomka i pewnie to się już nie zmieni. Bo jeśli pośrodku pustyni staje ogromna czarna bryła, to nie przyćmi jej nawet pobliska dzielnica hazardu.

Reklama

Formalnie, administracyjnie ten stadion znajduje się w „raju”, tj. w gminie Paradise. Ale fizycznie to część Las Vegas, w dodatku dosłownie po drugiej stronie autostrady od słynnego the Strip, czyli pasu kasyn, fontann i wszechobecnego kiczu. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem istnieje możliwość szybkiego skomunikowania obiektu właśnie ze ścisłym centrum pustynnej metropolii.

Inwestycja pierwotnie była planowana dla Carson (na południu Los Angeles), ale ostatecznie do Kalifornii wyprowadziły się drużyny Rams i Chargers, a Raiders wyemigrowali do Nevady. Przy tej okazji biuro Manica Architecture zmieniło swoją pierwotną koncepcję.

Allegiant Stadium© James Marvin Phelps (cc: by-nc)

Część zmian była natury estetycznej (metoda „kopiuj-wklej” z Los Angeles spotkała się ze sprzeciwem), ale kluczowe modyfikacje były podyktowane względami komercyjnymi i logistycznymi. Mowa przede wszystkim o zamknięciu areny stałym dachem, by umożliwić jej klimatyzowanie. Dzięki temu stadion ma się stać odporny na potworne upały Nevady.

Budowa Allegiant Stadium rozpoczęła się 13 listopada 2017 roku i trwała nieco ponad 2,5 roku, co jest znakomitym wynikiem, jak na inwestycję o takiej skali. Zakończyła się zgodnie z planem, tj. 31 lipca 2020. Termin oddania stadionu nie był zagrożony mimo dużej liczby zachorowań na koronawirusa wśród robotników przebywających na placu budowy. 31 sierpnia 2020 roku wykonawca otrzymał bezwarunkowe pozwolenie na użytkowanie.

Allegiant Stadium© h2kyaks (cc: by-nc)

Stadion o pojemności 65 000 miejsc ma futurystyczny, opływowy kształt – jak luksusowy gadżet czy sportowy samochód. Łącznie z zapleczem stadion ma 10 kondygnacji. W zewnętrznej kolorystyce obiektu dominuje metaliczna czerń i srebro, przypominające karoserię luksusowego auta.

Ciężka stalowa konstrukcja dachu znajduje się tylko na jego obwodzie, a wewnątrz powstała konstrukcja stalowo-linowa z przezroczystą kopułą z ETFE. Sam dach opiera się na 26 kratownicach głównych. Wykonane zadaszenie nie stwarza niestety warunków do wzrostu naturalnej murawy. Dlatego boisko trawiaste wyjeżdża na specjalnej tacy na południowe przedpole stadionu.

Allegiant Stadium© Roger Gros

Na co dzień murawa odpoczywa na zewnątrz obiektu. Na mecze wjeżdża do środka po szynach, dzięki 76 niezależnym silnikom elektrycznym. Ogromna taca z polem gry waży aż 9500 ton, a zmiana pozycji boiska zajmuje 90 minut.

Więcej istotnych informacji o Allegiant Stadium znajdziesz w jego prezentacji > > >

Autor: Tomasz Sobura

Reklama