Liverpool: Rada miejska zaakceptowała nowy stadion Evertonu

źródło: własne [TS]

Liverpool: Rada miejska zaakceptowała nowy stadion Evertonu Everton FC dostał zielone światło od władz miasta na budowę nowego stadionu. Wtorkowa decyzja radnych w Liverpoolu sprawia, że budowa nowego obiektu dla „The Toffees” może ruszyć nawet wiosną tego roku.

Reklama

Wkrótce rozpoczęcie budowy?

Everton FC zamierza wybudować stadion o pojemności 52 888 miejsc w doku Bramley-Moore na nabrzeżu. Inwestycja ma kosztować ponad £ 500 mln (aktualnie 2,62 mld zł). Powstanie stadionu wygeneruje £ 1,3 mld przychodów dla lokalnej gospodarki oraz stworzy 15 000 nowych miejsc pracy.

Należy pamiętać, że inwestycja o takiej skali to nie tylko duży krok w kierunku ożywienia gospodarki regionu, która została sponiewierana przez pandemię, ale też i doskonała okazja do rewitalizacji zaniedbanej okolicy wokół doku Bramley-Moore, znajdującego się nieopodal rzeki Mersey.

Everton stadium, Bramley-Moore Dock© Everton FC, Pattern Design

Po akceptacji planów budowy Bramley-Moore Dock Stadium (robocza nazwa obiektu) przez radę miasta i odrzuceniu sprzeciwu organizacji Historic England, można wreszcie przejść do kolejnego etapu. 

Jest nim zatwierdzenie planów stadionu przez sekretarza stanu ds. mieszkalnictwa, społeczności i samorządu. Ten proces trwa zwykle 21 dni, chociaż może potrwać dłużej ze względu na wielkość projektu i wciąż panującą pandemię.

Gdyby wszystko przebiegło pomyślnie, budowa mogłaby się rozpocząć późną wiosną tego roku. Cały proces powstawania nowego stadionu podzielono na 12 etapów o łącznym czasie 150 tygodni. W optymistycznym wariancie oznaczałoby to przeprowadzkę Evertonu na nowy stadion na początku sezonu 2024/25.

Znamy wykonawcę stadionu i przyszłość starego Goodison Park

Firma Laing O'Rourke została wybrana w lutym ubiegłego roku na generalnego wykonawcę prac budowlanych. Jest ona znana z realizacji wielu projektów na całym świecie, m.in. trybuny na Ascot Racecourse, hotelu i ośrodka wypoczynkowego „ Atlantis The Palm" w Dubaju i wielu innych.

Oprócz meczów piłkarskich na Bramley-Moore Dock Stadium będą mogły się odbywać koncerty muzyczne, ale nie więcej niż cztery rocznie. Ponadto przewiduje się możliwość organizacji konferencji, przyjęć i różnego rodzaju imprez okolicznościowych.

Everton stadium, Bramley-Moore Dock© Everton FC, Pattern Design

Goodison Park był domem Evertonu przez 130 lat. Była obawa, że po wyprowadzce klubu, dzielnica Walton ulegnie degradacji. Według najnowszych doniesień w miejscu starego stadionu powstanie zabudowa mieszkaniowa, strefa edukacji i przedsiębiorczości młodzieżowej, a także obiekty handlowe, rekreacyjne i medyczne.

Jednak nie ma jeszcze konkretów, co do przyszłego wyglądu wspomnianych wyżej inwestycji i ich finansowania. Everton FC zobowiązał się do ich uszczegółowienia w ciągu trzech lat od chwili opuszczenia Goodison Park. Wygląda na to, że trwająca prawie 25 lat saga dotycząca budowy nowego stadionu Everton FC właśnie dobiega końca, a sam klub wejdzie na zupełnie inny poziom finansowy.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama