Nowy stadion & projekt: Wybrano wykonawcę obiektu w Nyíregyházie

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Nowy stadion & projekt: Wybrano wykonawcę obiektu w Nyíregyházie Zakończono pomyślnie procedurę publiczną związaną z budową nowego stadionu w Nyíregyháza. Przedstawiamy zatem przyszły dom węgierskiego Spartacus FC.

Reklama

Spartacus FC, z północno-wschodnich Węgier, otrzyma nowy stadion. Drużyna obecnie występuje w Merkantil Bank Liga (drugi poziom węgierskich rozgrywek piłkarskich). Co z pewnością jest dobre dla klubu i miasta, to fakt, że postępowanie administracyjne związane z projektem i budową zakończyło się sukcesem.

Nyíregyházi Városi Stadion

Nyíregyházi Városi Stadion© Nyíregyházi Spartacus

Nyíregyházi Városi StadionWedług węgierskich gazet do przetargu zgłosiło się trzech uczestników, ale tylko jedną ofertę uznano za ważną. Zwycięska propozycja została złożona wspólnie przez dwie firmy: Épkar Zrt., która również była zaangażowana w budowę Puskás Arena i Nyír-Wetland Generál Zrt., z siedzibą w Nyíregyháza. Kilku podwykonawców pod kierownictwem zwycięskiego konsorcjum zajmie się inwestycją o wartości 172 mln zł (38 mln € / 13,7 mld HUF). To spory wzrost względem prognozowanych pierwotnie 10 mld forintów.

W ramach realizacji projektu wykonawca powinien wykonać wszystkie wskazane w przetargu prace, w tym: projekt obiektu, rozbiórkę większości elementów obecnej budowli, prace elektryczne i wentylacyjne. Termin ukończenia budowy w przetargu przewidziano na maksymalnie 900 dni od podpisania umowy. Dlatego wierząc w pomyślne zakończenie inwestycji, nowy stadion powinien powstać najpóźniej w połowie 2023 roku.

Nyíregyházi Városi Stadion© Nyíregyházi Spartacus

Dotowany przez węgierski rząd obiekt na 8150 miejsc zostanie zbudowany w miejscu obecnego stadionu i będzie spełniał wszystkie kryteria UEFA dla obiektów kategorii 2. Nowy stadion będzie wyposażony w zadaszone trybuny, automatyczny system nawadniania oraz bieżnię. Nie będzie to jednak profesjonalna bieżnia - jak ta ze starego boiska - lecz rekreacyjna wokół samego stadionu, otwarta dla wszystkich.

Nyíregyházi Városi Stadion© Nyíregyházi Spartacus

Obecny stadion miejski w Nyíregyháza został oddany do użytku w 1958 roku i może pomieścić 10 300 miejsc. Większość trybun została zbudowana na wale, który wówczas stanowił naturalną podbudowę.

Obecną formę stadion osiągnął w 2002 roku, kiedy to po zachodniej stronie wybudowano nową trybunę na 3400 miejsc, która spełnia standardy FIFA. Oddano wówczas również skromne powierzchnie biurowe i szatnie dla Nyíregyháza Spartacus FC. Niektóre elementy konstrukcyjne z obecnego obiektu zostaną zachowane.

Autor: Karol Tatar

Reklama