Madryt: Postępy w budowie Santiago Bernabéu

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Madryt: Postępy w budowie Santiago Bernabéu Lato 2022 roku to planowany termin zakończenia najważniejszych prac związanych z przebudową Santiago Bernabéu. Stadion zmieni się nie do poznania, a całość inwestycji zamknie się prawdopodobnie w kwocie 570 mln € (2,4 mld zł w chwili rozpoczęcia prac).

Reklama

Jakie były założenia modernizacji Bernabéu?

Przebudowa Bernabéu rozpoczęła się w maju 2019 roku. Poczałkowo założono 3,5-letni okres realizacji inwestycji, który według najnowszych doniesień, może się skrócić nawet o pół roku. Umożliwi to Realowi rozpoczęcie sezonu 2022/23 już na zmodernizowanym stadionie. 

W tej chwili „Królewscy” rozgrywają swoje mecze na Estadio Alfredo di Stefano w Valdebebas, gdzie wcześniej grały rezerwy klubu. Ponieważ widzów i tak nie można wpuszczać na mecze, Real postanowił wynieść się z głównego stadionu i oddać go w pełni ekipom budowlanym.

Nuevo Estadio Santiago Bernabeu© Nuevo Estadio Bernabeu

Plan modernizacji Santiago Bernabéu zakłada budowę rozsuwanego dachu z nadbudową jego filarów, a także instalację panoramicznego ekranu wokół boiska. Ponadto rozbudowę trybuny wschodniej i przebudowę zachodniej, gdzie miał powstać hotel. Na koniec zaplanowano pokrycie obiektu metaliczną elewacją. Stadion ma otrzymać podziemny parking na 600 pojazdów i uzyskać nowe przestrzenie komercyjne.

Wszystko to ma się przełożyć na zwiększenie rocznych przychodów klubu o 150 mln €. Jak na razie wydano na przebudowę 100 mln € z przewidzianych 570. Kolejne 270 mln € zostanie pozyskane w lipcu tego roku, a pozostałe 200 mln € w lecie 2022. Finansowanie budowy stadionu odbywa się na podstawie 30-letniego kredytu zaciągniętego przez klub.

Nuevo Estadio Santiago Bernabeu© Nuevo Estadio Bernabeu

Co się dzieje w tym momencie?

Na placu budowy przebywa dziennie ponad 700 osób, aby stadion był gotowy latem 2022 roku. Byłoby to pół roku wcześniej niż wstępnie zakładano. Wyprowadzka pierwszej drużyny na Estadio Alfredo di Stefano umożliwiła zmiany w etapowaniu prac i przyspieszenie prac budowlanych.

Władze Realu nie przewidują powrotu kibiców na Santiago Bernabéu w tym sezonie, nawet gdyby pojawiła się taka możliwość. Rozgrywki zostaną dograne na kameralnym stadionie w Valdebebas. Obecnie roboty koncentrują się na dachu obiektu, nowym parkingu podziemnym, a także elewacji od strony wschodniej. Nowe wieże od zachodu również nabierają kształtów.

Nuevo Estadio Santiago Bernabeu© Nuevo Estadio Bernabeu

Futurystyczna elewacja stadionu

Elewacja stadionu będzie wykonana z płyt ze stali nierdzewnej, poddanej specjalnej obróbce w celu uniknięcia odbijania światła. Projektanci chcieli uniknąć powstania obiektu, który z każdej strony wygląda tak samo, dlatego fasada będzie całkowicie asymetryczna.

Na górnym poziomie trybun znajdzie się swego rodzaju taras, który będzie obejmował cały obwód stadionu. Umożliwi to spacer dookoła obiektu i podziwianie panoramy Madrytu.

Nuevo Estadio Santiago Bernabeu

Obecnie stadion ma 57 bram wejściowych, z których żadna nie pełni funkcji głównego wejścia. Nowy układ komunikacyjny Santiago Bernabéu będzie miał wyznaczoną główną bramę wejściową od strony alei Castellana.

Murawa chowana pod trybunami

Możliwość przekształcenia Bernabéu w scenę koncertową lub boisko do koszykówki w ciągu kilku godzin wydaje się być decydującym powodem zastosowania takiego rozwiązania. Koncepcja, która jest już nawet realizowana, zakłada zbudowanie specjalnego pomieszczenia do przechowywania murawy. Muszą być tam zapewnione niezbędne warunki do konserwacji trawnika, co jest niewątpliwie sporym wyzwaniem.

Jako miejsce na nie wyznaczono przestrzeń pod boczną trybuną od strony Paseo de la Castellana. W przypadku wydarzeń niezwiązanych z futbolem, murawa będzie usuwana w zaledwie kilka minut. Będzie to wykonalne dzięki umieszczeniu jej na specjalnych płytach, które będą poruszać się po szynach. Nie ma możliwości przeniesienia murawy poza stadion na czas koncertów, gdyż obiekt znajduje się w centrum miasta.

Nuevo Estadio Santiago Bernabeu

Dach zasuwany w 15 minut

Otwieranie i zamykanie dachu na stadionie zajmie nie dłużej niż kwadrans. Panoramiczny telebim, który będzie umiejscowiony na obwodzie wewnętrznej krawędzi dachu, będzie widoczny z każdego miejsca na stadionie.

Obecnie stara konstrukcja dachu została całkowicie usunięta, a kluczowe elementy nowego dachu zostały dodane - w szczególności zamknięcie północnej i południowej kratownicy. Nowe wieże widoczne od strony Paseo de la Castellana są wyposażone w rampy, schody ruchome i windy, aby poprawić przemieszczanie się widzów. Wieże te zapewnią wsparcie konstrukcyjne dla nowego dachu.

Nuevo Estadio Santiago Bernabeu

Czy krzesełka będą nadal niebieskie?

Konstrukcja trybun pozostanie praktycznie taka sama, podobnie jak pojemność stadionu, która będzie wynosić 81 044 miejsc. Kolorystyka krzesełek nie została jeszcze definitywnie określona. Najbardziej prawdopodobne jest to, że pozostanie niebieska.

Wyklucza się instalację wyłącznie białych krzesełek ze względu na ewentualne zabrudzenia, które byłyby zbyt wyraźnie widoczne. Rozważane jest zastosowanie mieszanki kolorów, które znajdują się w herbie klubu, czyli niebieskiego, fioletowego, białego i żółtego.

Czy będzie hotel?

Budowa obiektu o dużych rozmiarów nie wchodzi w grę. Ograniczenie przestrzeni pod zabudowę przez Radę Miejską spowodowało porzucenie tego pomysłu. Rozważa się budowę małego luksusowego hotelu z pokojami z widokiem na boisko. Władze Realu zdają sobie sprawę, że hotel wkomponowany w trybunę zachodnią byłby świetnym źródłem przychodów.

Jeśli nie uda się wybudować hotelu, to przestrzeń ta zostanie przeznaczona na lokale o charakterze komercyjnym. Jak donoszą hiszpańskie media, prezes Realu, Florentino Perez będzie próbował przeforsować koncepcję budowy dwóch hoteli: jednego małego, a drugiego luksusowego.

Inne istotne sprawy

  • Nie wiemy w tym momencie, jak będą wyglądały nowe szatnie. Trwają spekulacje nad tym, czy zmienią swój kształt na bardziej okrągły oraz czy będą miały wydzielone miejsce na wykonanie rozgrzewki.

  • Wiemy, że wejście dla piłkarzy zmieni lokalizację, ponieważ autokar z nimi będzie wjeżdżał na teren stadionu od strony dawnego parkingu Esquina del Bernabeu, a nie Padre Damian.

  • Planuje się także powiększenie muzeum klubowego, które jest jedną z najbardziej dochodowych części składowych stadionu.

  • Budowa trybuny o pojemności 3 000 miejsc od wschodniej strony obiektu.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama