Francja: znamy lokalizację nowego stadionu dla Montpellier

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

Francja: znamy lokalizację nowego stadionu dla Montpellier To kluczowy krok dla budowy nowego stadionu w Montpellier. Po czterech latach zwrotów akcji ujawniono jego nową lokalizację. Nowa siedziba MHSC będzie zlokalizowana w miejscu Ode à la Mer w miejscowości Pérols.

Reklama

Dwie opcje lokalizacji brane pod uwagę

Specjalnie powołany komitet sterujący bacznie przyjrzał się kilku możliwym lokalizacjom. Prezesa Montpellier Hérault SC Laurent Nicollin mocno liczył na wybór Cambacérès, tak jak pierwotnie planowano. Jednakże inną kandydaturę rekomendował nowy mer miasta Montpellier. W ostatnich tygodniach przed finalnym obwieszczeniem tylko dwa tereny wciąż pozostawały w grze: dzielnica Odysseum oraz teren dedykowany dla centrum handlowego Ode à la Mer w gminie Pérols.

Wreszcie, po wspólnym oświadczeniu mera Montpellier Michaëla Delafosse i prezesa Montpellier Hérault SC, wiemy znacznie więcej. Nowy stadion piłkarski w Montpellier powstanie w gminie Pérols, w miejscu, gdzie miało znajdować się centrum handlowe Ode à la Mer.

Nowy stadion dla Montpellier powstanie z dala od Stade de la Mosson

- Wybierając lokalizację tego nowego stadionu, postawiliśmy na jego dostępność. Na miejscu będziemy budować parkingi, które będą wykorzystywane w ciągu tygodnia oraz w weekendy na mecze - dodał Michaël Delafosse.

Zanim projekt został opóźniony z uwagi na aspekty związane z bezpieczeństwem lotniczym, były mer Philippe Saurel planował budowę nowego stadionu w dzielnicy Cambaceres.

Wyjątkowy prezent na 50-lecie klubu

Montpellier Herault Sport Club, mistrz Francji z sezonu 2011/12, został założony pierwotnie w 1919 roku. Obecna struktura powstała jednak w wyniku fuzji w 1974 roku. Z okazji zbliżającego się 50-lecia, którego świadkami będziemy w 2024 roku, klub ma otrzymać wyjątkowy prezent - nowiutki stadion na przynajmniej 25 tysięcy krzesełek.  

Co prawda nie opublikowano jeszcze szczegółowej charakterystyki nowej francuskiej areny. Z informacji prasowej dowiadujemy się, że nowy obiekt zostanie wyposażony w funkcje rozrywkowe i socjalne, takie jak przestrzenie gamingowe, biura, gabinety medycyny sportowej oraz hotel z restauracją. W ramach nowej infrastruktury powstanie również klubowe muzeum i oficjalny sklep dla fanów.

Nowy stadion dla Montpellier powstanie z dala od Stade de la MossonIlustracja z okresu kampanii wyborczej Michaëla Delafosse, roboczo wstawiono stadion z Nicei.

Nowy obiekt ma być otwarty 365 dni w roku. Bogata oferta parkingowa, przystanek tramwajowy oraz bliskość autostrady, lotniska i stacji TGV sprawią, że będzie w pełni dostępny. To w 100% prywatny projekt, realizowany przez MHSC, Nicollin Group i lokalnych partnerów. Jego budżet szacowany jest na około €180 mln (aktualnie około 818 mln złotych). Laurent Nicollin precyzuje, że wśród partnerów-inwestorów znajdziemy takie firmy jak Fontès, Oc Santé, Tissot, FDI i GGL. Inwestycja ma na celu wykluczenie jakiegokolwiek wsparcia ze strony podatników.

- Jestem szczęśliwym jako prezydent, idziemy do przodu! I potwierdzam, że przyszły stadion MHSC będzie nosił imię Louisa Nicollina - wyjaśnił krótko Laurent Nicollin.

Montpellier gra w Ligue 1, najwyższej francuskiej klasie piłkarskiej i rozgrywa mecze na Stade de la Mosson. Obecny stadion znajdujący się na zachód od miasta został zainaugurowany w 1972 roku. Był dwukrotnie remontowany, w tym powiększany na sześć meczów Mistrzostw Świata FIFA 1998, które gościł.

W 2014 roku jednak nie oszczędziła go powódź, która uszkodziła murawę, siłownię, szatnie i biura. Kiedy nowa arena zostanie ukończona, obecna arena pozostanie aktywna i ma nadal wiele oferować. Ma zostać przekształcona w kompleks sportowy przeznaczony w szczególności dla klubów amatorskich.

Prezydentem klubu jest Laurent Nicollin, syn nieżyjącego już Louisa Nicollina, francuskiego przedsiębiorcy. Jest właścicielem zespołu od 1974 roku. Klub w swojej historii wychował kilku znanych piłkarzy, w szczególności Laurent Blanca, który pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Francji.

Autor: Karol Tatar

Reklama