USA: Dziś rozpoczęcie właściwej budowy w St. Louis

źródło: własne [MK]

USA: Dziś rozpoczęcie właściwej budowy w St. Louis Rzadko zdarza się, by klub piłkarski oddawał rozpoczęcie prac budowlanych kibicom. W Saint Louis dokładnie tak się stanie, dziś 11 fanów rozpocznie fazę właściwej budowy.

Reklama

Już dziś w amerykańskim Saint Louis oficjalna ceremonia wbicia pierwszej stalowej belki konstrukcyjnej. To początek właściwej konstrukcji nowego stadionu dla St. Louis City SC, dlatego uświetni go miłe wydarzenie. Na belce podpiszą się nie tylko właściciele klubu i urzędnicy miejscy, ale również „wyjściowa jedenastka” kibiców wybranych spośród zgłoszeń spływających od fanów.

Pierwsze prace na terenie obiektu zaczęły się jeszcze w lutym, od oczyszczania terenu na północ od reprezentacyjnej Market Street. Później miały miejsce wykopy, ponieważ boisko nowego stadionu piłkarskiego znajdzie się ponad 12 metrów poniżej poziomu ulicy. Dzięki temu arena piłkarska ma zachować dyskretną skalę.

St. Louis MLS Stadium© HOK Architects, Snow Kreilich Architects

Obecnie położone są już fundamenty, pozostaje czekać na prefabrykowaną konstrukcję główną. Tradycyjnie dla USA, najnowszy piłkarski stadion w Missouri powstanie w oparciu o szkielet ze stali. Choć prace przygotowawcze szły sprawnie, to inaugurację widowni dla 22,5 tys. widzów trzeba było przesunąc na 2023 rok. Budowa wciąż ma formalnie zakończyć się przed końcem 2022, ale z otwarciem przyjdzie poczekać na kolejny sezon.

Przy okazji zapowiadanej nowej fazy budowy St. Louis City pojawiły się nowe wizualizacje, przedstawiające najświeższą wersję projektu. Stadion otrzyma jeszcze bardziej otwartą formę. Dotąd niezagospodarowane narożniki i przestronny dach nad przestrzeniami publicznymi podkreślały „gościnność” stadionu.

St. Louis MLS Stadium© HOK Architects, Snow Kreilich Architects

Teraz dołączają do nich lepiej zagospodarowane place wokół stadionu, dodatkowe bramy od zachodniej strony oraz kioski cateringowe skierowane w stronę ulicy, mogące działać również poza meczami.

Powstanie stadion, który z każdej strony ma być przyjazny dla pieszych, bez zbędnych wygrodzeń i zamkniętych przestrzeni. Skąpanie go w zieleni – zwłaszcza od wschodu – ma połączyć arenę piłkarską w jedną całość z Gateway Mall, długim na 2,5 km pasem zieleni prowadzącym aż do słynnego Łuku Wjazdowego nad brzegami Missisipi.

St. Louis MLS Stadium

Jedyne wątpliwości można mieć wobec jego zaplanowanej pojemności. 22,5 tysiąca miejsc to nie tylko jeden z mniejszych rozmiarów w MLS, ale też liczba poniżej deklarowanego zapotrzebowania. Choć do otwarcia jeszcze ponad 2,5 roku, już dziś 50 tysięcy ludzi (!) wpłaciło depozyt na karnety.

St. Louis MLS Stadium© HOK Architects, Snow Kreilich Architects

Reklama