Padwa: Rusza modernizacja Stadio Euganeo

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Padwa: Rusza modernizacja Stadio Euganeo Przebudowę stadionu podzielono na dwa etapy, a na pierwszy ogień pójdzie trybuna południowa. Planowany termin zakończenia robót pierwszego etapu jest przewidywany na październik przyszłego roku.

Reklama

Modernizacja zamiast budowy nowego stadionu

Dwa lata temu zakładano budowę nowego stadionu o pojemności 16 500 miejsc. W grudniu 2018 roku powstał nawet projekt autorstwa Progetto CMR i Sportium, który jednak porzucono z powodu braku środków na inwestycję. Wydatek 100 mln € (wtedy 430 mln zł) na nowy obiekt przekraczał możliwości finansowe, zarówno  klubu, jak i miasta. Nie udało się także znaleźć podmiotów prywatnych, gotowych na pokrycie części z tych kosztów.

Stadio Euganeo reconstruction

Ostatecznie postanowiono przebudować powstały w 1994 roku Stadio Euganeo. Koszt robót ma wynieść 12 mln € (53 mln zł), a same prace będą podzielone na dwa etapy.

Rozpoczęcie prac nad stadionem jest możliwe dzięki zmianie przepisów, która uprościła procedury przetargowe. Nowe prawo umożliwiło lokalnej administracji bezpośrednie zapraszanie przedsiębiorstw do składania ofert na przebudowę obiektu. 

Ostatecznie wykonawcą robót będzie Esteel, który odpowiadał m.in. za budowę dachu Stadio Olimpico. Firma z Rzymu okazała się najlepsza z czwórki zainteresowanych. 16 grudnia odbyło się konferencja prasowa na Stadio Euganeo, podczas której oficjalnie przekazano obiekt wspomnianej firmie.

Na początek Curva Sud

Przebudowa Curva Sud to najważniejszy punkt harmonogramu prac w pierwszym etapie modernizacji stadionu. Całkowity koszt robót powinien się zamknąć w 5,8 mln € (około 26 mln zł). Nowa trybuna będzie mogła pomieścić 3200 widzów, a bezpośrednio do niej będą przylegać dwie hale sportowe, jedna do koszykówki, a druga wielofunkcyjna. Każda z nich ma pomieścić około tysiąca widzów, ponadto będą posiadały przestrzeń biurową i zaplecze gastronomiczne. 

Niemniej istotnym elementem przebudowy jest zbliżenie trybun do boiska, za sprawą likwidacji bieżni lekkoatletycznej. Nigdy tak naprawdę nie była ona potrzebna, gdyż na stadionie z rzadka odbywały się imprezy tego typu, a kibice wielokrotnie kwestionowali sens jej istnienia. Dzięki temu odległość między trybuną południową a boiskiem będzie wynosić zaledwie sześć metrów.

Stadio Euganeo reconstruction

Curva Sud ma być pokryta dachem w kształcie łuku, który został zaprojektowany w ten sposób, aby do murawy dochodziło jak najwięcej światła słonecznego. Jest to istotne zwłaszcza w miesiącach zimowych z punktu widzenia wpływu niskiej temperatury na stan boiska. Barierki oddzielające trybunę od boiska będą miały wysokość 1,1 metra. 

W kwocie 5,8 mln € mieści się także wykonane połączenia Curva Sud z trybuną zachodnią i wschodnią, za sprawą zabudowania przestrzeni między nimi. Powstanie tam muzeum klubowe i restauracje. Wśród udogodnień dla kibiców zasiadających na trybunie południowej ma się znaleźć dziewięć wind.

Przebudowa Curva Nord końcowym etapem modernizacji

Drugi etap przebudowy zakłada przybliżenie Curva Nord do boiska, przy zachowaniu odległości 15 metrów między polem gry a trybuną. Ma to umożliwić uzyskanie potrzebnego miejsca na instalację sceny na letnie koncerty muzyczne. 

Trybuna północna będzie w zasadzie lustrzanym odbiciem trybuny południowej, z tą różnicą, że będzie nieco mniejsza i jej pojemność wyniesie 2 000 miejsc. Na tyłach Curva Nord ma powstać hala wspinaczkowa. Przebudowa trybuny północnej wraz z halą powinna się zamknąć w kwocie 6 mln € (26,6 mln zł). Prace rozpoczną się pod oddaniu trybuny południowej.

Po zakończeniu prac Stadio Euganeo będzie mieścił 28 000 widzów. Umożliwi to rozgrywanie meczów piłkarskich, rugby, a także organizację wydarzeń muzycznych. W przypadku tych ostatnich jest możliwość wpuszczenia dodatkowych 15 000 widzów, którzy zostaliby ulokowani na boisku. W czasie przebudowy Stadio Euganeo, występująca aktualnie w Serie C Padova Calcio wciąż będzie rozgrywała mecze na swoim stadionie.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama