Nowy projekt: Club Blooming wreszcie na swoim

źródło: własne [MK]

Nowy projekt: Club Blooming wreszcie na swoim Po raz pierwszy w swojej historii jeden z największych boliwijskich klubów zamierza wynieść się na swoje. Nie będzie drogo, ale rozsądnie i w skali chyba dobrze dopasowanej do potencjału.

Reklama

Club Blooming - Blooming ArenaGrający na co dzień na miejskim „El Tahuichi” boliwijski klub Blooming już od kilku lat planował budowę nowego, własnego stadionu. Co prawda w 2017 otrzymał od miasta obiekt na 10 tys. miejsc (bez krzesełek), ale nie spełnia on minimalnych oczekiwań i jest wykorzystywany tylko na mecze o bardzo małym zainteresowaniu.

Dopiero w 2019 zaprezentowano finalną wersję własnego obiektu, przewidującą 25 tys. miejsc, z czego 11 082 siedzące na wschodniej i zachodniej trybunie. Zadaszenie w wyjściowej wersji ma obejmować tylko główną trybunę, jednak klub w 2020 zasygnalizował, że możliwe jest przekrycie wszystkich trybun.

Arena ma powstać na północy Santa Cruz de la Sierra, największym mieście Boliwii. Club Blooming przygotował się do inwestycji, wykupując tereny pod akademię piłkarską na północy aglomeracji. Dzięki dobremu planowaniu działka znajdzie się dosłownie wzdłuż ósmej alei (Octavo Anillo), stanowiącej jeden z drogowych pierścieni wokół miasta.

Club Blooming - Blooming Arena© Studio 3

Wraz ze stadionem znajdzie się tam miejsce dla niewielkiego zachodniego parku i boisk treningowych na północy oraz wschodzie, choć o mniejszej powierzchni niż przed budową nowego obiektu. Sam stadion ma – po zachodniej stronie – zaoferować aż 5 pięter zaplecza, w tym powierzchnie komercyjne pod wynajem, sporą restaurację oraz 66 prywatnych lóż i jedną większą.

Club Blooming - Blooming Arena© Studio 3

Położony ok. 400 m n.p.m. obiekt piłkarski miał pierwotnie wejść w fazę budowy w kwietniu 2020, po wmurowaniu kamienia węgielnego trzy miesiące wcześniej. Prace wstrzymała jednak pandemia koronawirusa, przez co inwestycja zaczęła się dopiero z końcem października.

Club Blooming - Blooming Arena© Studio 3

Pierwotnie zapowiadano czas realizacji prac na 3 lata, jednak w chwili rozpoczęcia był skrócony do 2 lat, by jeszcze w 2022 rozegrać pierwszy mecz. Koszt również się zmieniał – na początku było 10 mln $, z końcem 2019 już 12 mln, a w chwili wbicia pierwszej łopaty 16 mln $ (62,4 mln zł). Finansowanie ma pochodzić z kredytu oraz komercjalizacji obiektu – długoterminowego najmu lóż oraz krzesełek.

Club Blooming - Blooming Arena© Studio 3

Club Blooming - Blooming Arena© Studio 3

Reklama