Bolonia: Przebudowa Dall'Ara coraz bliżej

źródło: własne [MK]; autor: michał

Bolonia: Przebudowa Dall'Ara coraz bliżej Miasto dało zielone światło dla dalszych prac nad całkowitą przebudową Stadio Renato Dall'Ara. To jeszcze nie początek prac budowlanych, ale istotny krok w ich kierunku.

Reklama

W minionym tygodniu władze miasta oraz Bologna FC ogłosiły wspólnie istotną decyzję. Kompleksowa przebudowa Stadio Renato Dall'Ara została określona jako projekt leżący w interesie publicznym. Tym samym projekt może być dalej procedowany i może liczyć na wsparcie z funduszy samorządowych.

To bardzo znaczące, ponieważ projekt ma być największym we Włoszech przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego w obszarze stadionów piłkarskich. Pierwotnie planowano, że miasto dołoży do stadionu ok. 30 mln €, dziś porozumienie opiewa już na 40 mln € (obecnie 183 mln zł). Całkowity budżet na razie pozostaje bez zmian, ma wynieść ok. 100 mln € (457 mln zł).

Bologna FC - Stadio Renato Dall'Ara

Co wydarzyło się dotąd? Wstępną koncepcję autorstwa GAU Arena zaprezentowano w 2018 roku. Od tego czasu zmieniła się znacząco. Zoptymalizowany plan zaprezentowano latem tego roku. Zmiany na plus: pojemność wzrosła z 26 878 miejsc do 30 325. Zmiany na minus: estetyka. Stadion stracił znacząco na dynamice, pojawiły się dodatkowe podpory od strony zabytkowej wschodniej wieży, które naruszą linię stadionu.

Od lipca trwała wstępna konferencja serwisów, tj. uzgodnienia wszystkich branż z odpowiednimi urzędami i służbami. W tej chwili, dzięki porozumieniu ogłoszonemu kilka dni temu, powstaje końcowa dokumentacja projektowa.

Gdy organy administracji otrzymają ją do akceptacji w przyszłym roku, decyzja o zgodzie na przebudowę powinna zapaść w ciągu 120 dni. Następnie w ciągu 90 dni powinien zamknąć się przetarg na prace budowlane. Tym samym budowa rozpocznie się najpewniej w połowie 2022 roku, o rok później niż miało być pierwotnie.

Bologna FC - Stadio Renato Dall'Ara

Bologna FC - Stadio Renato Dall'Ara

Bologna FC - Stadio Renato Dall'Ara

Reklama