Bergamo: Prace nad południową trybuną rozpoczęte!

źródło: własne [KT]; autor: michał

Bergamo: Prace nad południową trybuną rozpoczęte! Atalanta nie próżnuje przy rewitalizacji swojego obiektu, docelowo mogącego pomieścić 24 tysiące kibiców. Ambitny harmonogram obejmuje rozpoczętą właśnie przebudowę trybuny południowej.

Reklama

Jaki jest plan i co zostało zrobione?

Zgodnie z trójfazowym planem przebudowy Gewiss Stadium zarówno północna jak i południowa trybuna zostaną w całości zastąpione przez zupełnie nowe konstrukcje. Obie historyczne części obiektu ulokowane wzdłuż boiska będą natomiast podlegały jedynie częściowej przebudowie. Aby jeszcze bardziej pobudzić widzów i zintensyfikować ich doznania, zrewitalizowane trybuny zostaną umieszczone znacznie bliżej boiska i pozbawione szyby oddzielającej kibiców od murawy.

Pierwsze dwa etapy prac na macierzystym stadionie Atalanty Bergamo można uznać za prawie zakończone. To zasługa finalizacji działań na północnej trybunie, w tym instalacji nowych siedzeń z napisem „1907”. Zarówno trybuna południowa jak i wschodnia zostały również wyposażone w nowe krzesła.

Te biało-niebieskie umieszczone na trybunie G. Cesare tworzą na całej swojej powierzchni nazwę klubu „Atalanta”. Zupełnie nowe miejsca możemy również zaobserwować na trybunie południowej, gdzie zamontowano je tymczasowo, tylko do rozpoczęcia ostatecznej fazy remontu, tj, wyburzenia tej części obiektu.

GEWISS Stadium - Atalanta Bergamasca© Gewiss Group

Trybuna południowa w przygotowaniu

Przy współpracy klubu oraz Studio De8 opracowany został projekt trybuny południowej. Pierwszy krok dalszych działań obejmuje proces autoryzacji urzędniczej, który będzie trwał nie krócej niż 5-6 miesięcy. Będzie on bardziej zaawansowany niż ten w przypadku trybuny północnej. Jego bardziej złożony charakter wynika z obecności w projekcie parkingu i różnych funkcji użyteczności publicznej.

Jak podkreśla Atalanta, po zakończeniu niezbędnych formalnoprawnych czynności rozpoczną się fizyczne prace nad nową południową częścią. Ma to nastąpić pod koniec bieżącego sezonu, w maju 2021 roku. Ostatecznie trybuna południowa zostanie otulona elewacją i pokryta półprzezroczystą powłoką wspartą na lekkich stalowych konstrukcjach kratowych.

GEWISS Stadium - Atalanta Bergamasca© Gewiss Group

Wyścig z czasem po Ligę Mistrzów UEFA

Warto przypomnieć, że renowacja stadionu idzie w parze z bardzo dobrymi wynikami sportowymi Atalanty Bergamo. Klub zakończył ostatnie dwa sezony Serie A na trzecim miejscu, awansując automatycznie do fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA. Rywalizacja na europejskiej scenie jest bardzo ważna z punktu widzenia możliwości generowania dodatkowych przychodów z tytułu sprzedaży praw komercyjnych.

GEWISS Stadium - Atalanta Bergamasca© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Trzy mecze grupowe i jeden fazy pucharowej sezonu 2019/20 rozegrano na San Siro w Mediolanie, stadionie zlokalizowanym 55 km od własnego Gewiss, nie spełniającego wówczas wymogów UEFA. Po dalszych pracach adaptacyjnych zleconych przez europejską federację i przeprowadzonych w ostatnich tygodniach, Atalanta oficjalnie otrzymała zgodę na rozegranie meczów Ligi Mistrzów UEFA w sezonie 2020/2021 w Bergamo. Mecze z Ajaxem, Liverpoolem i Midtjylland rozgrywane są jednak bez udziału kibiców.

GEWISS Stadium - Atalanta Bergamasca© Atalanta Bergamo / De8 Architetti

Budowa rozpoczęła się 30 kwietnia 2019 i nabiera kształtu w imponującym tempie, wszystko po to by nowy obiekt gotowy w 2021 roku. Całkowity koszt przebudowy oszacowano na 40 mln euro, w tym nakłady na nowy dach to prawie 10 mln euro. W planach jest budowa od podstaw dwóch nowych zadaszonych trybun oraz remont pozostałych.

Zrewitalizowany obiekt pomieści 24 000 osób. Dla przypomnienia, klub ze wschodniej Lombardii nabył w 2017 roku od gminy historyczne Stadio Atleti Azzurri d'Italia i niedługo potem przedstawił oficjalną wizję jego odbudowy, zaktualizowaną na początku 2019 roku. Trzeba przyznać, że od początku harmonogram był bardzo ambitny.

Autor: Karol Tatar

Reklama