Szczecin: Podkowa już prawie ustawiona

źródło: własne [MK]; autor: michał

Szczecin: Podkowa już prawie ustawiona Trybuna wschodnia zbliża się do ostatecznego kształtu, rozpoczął się już montaż dźwigarów dachu. To naprawdę imponujące tempo – nie zainstalowano jedynie tych elementów, które uniemożliwiłyby wjazd dźwigu.

Reklama

Jak być może pamiętacie, w maju trwało dopiero wylewanie fundamentów pod południowo-wschodni narożnik nowego Stadionu Floriana Krygiera. Dziś narożnik ma już prawie komplet elementów żelbetowych, a do tego większość przyszłej trybuny wschodniej również stoi.

Główny wykonawca dotąd nie zainstalował tylko frontowych rzędów w narożniku i za bramką, ponieważ tam porusza się dźwig samojezdny montujący kluczowe elementy. Ponieważ od sierpnia stadion ma nowiutką, przesuniętą murawę, nie ma mowy o wjeżdżaniu na pas zieleni w celu montażu.

Stadion Floriana Krygiera© Pogoń Szczecin

A skoro już jesteśmy przy montażu, w czwartek na stadionie zainstalowano pierwszy dźwigar dachu na wspomnianym już narożniku. Tempo prac trzeba zdecydowanie docenić, zwłaszcza w kontekście opóźnienia pierwszego etapu inwestycji (dwóch pierwszych trybun). Tym bardziej, że pierwsze dwie trybuny budowane były w oparciu o nasyp ziemny, a w wypadku wschodu rośnie konstrukcja ze sporym zapleczem.

Wraz ze wschodnią trybuną dokonują się historyczne zmiany na stadionie. Nigdy, od chwili swojego otwarcia 95 lat temu, obiekt nie miał zabudowanej wschodniej strony. Dziś już ma. Do tego, na trybunach nigdy dotąd nie było womitoriów – fani wschodzili na sektory z korony trybun. Dziś we wschodniej trybunie i narożniku jest już 5 wejść z wnętrza trybuny.

Stadion Floriana Krygiera© Pogoń Szczecin

Stadion Floriana Krygiera© Pogoń Szczecin

Przypomnijmy, że nowy stadion w Szczecinie jest w budowie od kwietnia 2019. Pierwsza faza, czyli trybuna południowa i zachodnia, są już wykonane. Drugi etap trwa na wschodzie, a najbardziej wyczekiwana decyzja w tej chwili to ta o usunięciu północnej „krzywej” trybuny głównej. W jej miejscu powstanie nowa trybuna z dwoma narożnikami, która domknie bryłę obiektu.

Choć w harmonogramie są już opóźnienia i przesunięcia, na razie nie ma mowy o zmianie terminu ukończenia stadionu. W pierwszym kwartale 2022 Szczecin powinien więc cieszyć się z nowego 20-tysięcznika wartego 364,4 mln zł (wraz z przylegającą akademią piłkarską).

Stadion Floriana KrygieraWizualizacja poglądowa, prezentująca podział budowy na etapy. Na podstawie zdjęcia satelitarnego Maxar Technologies z sierpnia. Dziś zaawansowanie prac jest znacznie większe, tak na głównym stadionie, jak i na boiskach centrum szkolenia młodzieży (po zachodniej stronie).

Reklama