Nowe stadiony: Piła, Żagań, Hajnówka i Drawsko Pomorskie

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowe stadiony: Piła, Żagań, Hajnówka i Drawsko Pomorskie Pierwszy raz od dłuższego czasu nasza baza polskich stadionów urosła o kolejne pozycje, w tym aż trzy nowe miejscowości. Na czele jest Piła, do niedawna nazywana piłkarską pustynią, choć z bardzo zacnym stadionem!

Reklama

Dzięki pomocy Przyjaciół serwisu, Jörga Pocherta i Michała Kocika, możemy pokazać Wam kolejne polskie stadiony. Najświeższe dodatki do bazy Stadiony.net to obiekty Pile, Żaganiu, Hajnówce i Drawsku Pomorskim. Poznajcie je bliżej:

 

Stadion MOSiR Górne, Piła (2500 miejsc)

Stadion MOSiR Górne, Piła© Jörg Pochert

Stadion Miejski w Pile położony jest na skraju lasu, w dzielnicy Górne, na zachód od dworca kolejowego Piła Główna. Należy do Zespołu Obiektów Sportowych „GÓRNE” Piła. Przystanki autobusowe rozmieszczone są od północnej oraz północno-zachodniej strony obiektu, najbliższy jest przy ulicy Żeromskiego. Stadion jest otoczony miejscami parkingowymi, jeden z większych parkingów znajduje się po południowej stronie stadionu, przy uliczce łączącej ulicę Żeromskiego z ulicą Sportową.

Stadion ma tradycyjny układ na osi północ-południe z prawie całkowicie zadaszoną główną trybuną po zachodniej stronie. Trybuny stworzone są na nasypach ziemnych, a boisko otoczone jest 8 torową tartanową bieżnią, która łączy się od zachodu z 9 torową bieżnią prostą.

Trybuna zachodnia może pomieścić 2000 widzów, natomiast trybuna wschodnia przewidziana jest dla gości, mieści się obok tunelu wjazdowego na stadion i może pomieścić 500 osób, po 250 miejsc z prawej oraz lewej strony tunelu. W sąsiedztwie stadionu od południowej strony położona jest hala widowiskowo-sportowa, halę oraz stadion oddziela hotel, który znajduje się przy samym stadionie i jest częściowo wbudowany w jego południowy nasyp.

Projektantem stadionu zbudowanego w latach 1926-1927 był Walter Hildt. Otwarcie obiektu nastąpiło 26 czerwca 1927 roku. Niewiele później, bo w roku 1932 na stadionie był obecny Adolf Hitler na zjeździe bojówek hitlerowskich. W 1988 roku stadion został rozbudowany i oddany do użytku. Kolejna renowacja miała miejsce w 2005 roku, wymieniono wtedy bieżnię tartanową na nową, niestety położono ją wadliwie i szybko przestała się nadawać do użytku.

W latach 2014-2015 stadion w Pile przeszedł przebudowę podzieloną na 2 etapy, w której zmodernizowano m.in. część trybun oraz tunel dla zawodników łączący stadion z szatniami i zapleczem sanitarnym oraz położono nową nawierzchnię dla bieżni okalającej stadion. W miejsce wyburzonych siedzeń na wałach ziemnych zasadzono niskopienne krzewy. Po ostatniej modernizacji liczba miejsc na stadionie zmalała z 20 tys. do 2,5 tys., a sam stadion spełnia wszelkie wymogi PZPN. Obecnie gospodarzem na stadionie jest młody, założony w 2016 roku Klub Piłkarski Piła.

 

Stadion MKS Czarni, Żagań (1300)

Stadion MKS Czarni Żagań© Jörg Pochert

Stadion Czarnych położony jest na północny zachód od dworca kolejowego Żagań. Z dworca na stadion możemy dotrzeć 15 minutowym spacerem. Parking położony jest od południowo zachodniej strony obiektu, przy ulicy Ludwika Waryńskiego. Od tej samej strony co parking, znajdują się trybuny nasypowe z plastikowymi siedziskami, które mogą pomieścić 1300 osób.

Stadion powstał najpewniej w latach 30. XX wieku, początkowo służył żagańskiej jednostce Wehrmachtu, natomiast gdy II wojna światowa dobiegła końca, grali na nim polscy żołnierze. Obecnie obiekt jest własnością miasta i gra na nim klub Czarni Żagań.

 

Stadion Miejski, Hajnówka (941)

Stadion Miejski w Hajnówce© Michał Kocik

Stadion położony jest w Ośrodku Sportu i Rekreacji, tuż obok Hajnowskiego Domu Kultury, na północ od dworca głównego - Hajnówka. W okolicy jest adekwatna do wielkości obiektu liczba miejsc parkingowych, mamy do dyspozycji parking na terenie Ośrodka, czy też od południowo zachodniej strony stadionu, na terenie cerkwi prawosławnej. Do użytku są również miejsca parkingowe na drogach dojazdowych.

Stadion otoczony jest bieżnią 4-torową o długości 400 metrów, po zachodniej stronie boiska z tą bieżnią łączy się druga - sprinterska, 6-torowa, długa na 130 metrów. Zaraz obok bieżni sprinterskiej znajduje się w pełni zadaszona trybuna zachodnia, która rozdzielona jest na 3 mniejsze trybuny, po dwie na 216 miejsc i jedną na 261 miejsc. Po przeciwnej stronie trybuny głównej, od wschodniej strony boiska znajdują się dwie niezadaszone trybuny, każda na 124 miejsca. Wszystkie trybuny osadzone są na stalowych szkieletach, dzięki temu są w pełni demontowalne.

  • 24.06.1987 roku odbył się tutaj mecz oldbojów (z okazji 50-lecia istnienia klubu gospodarza), gospodarzem był klub Puszcza Hajnówka, a gościem Górnik Zabrze. Mecz zakończył się wynikiem 4:3 dla gości.
  • 01.07.2007 roku miał miejsce kolejny mecz jubileuszowy, tym razem z okazji 70-lecia istnienia klubu gospodarzy z Jagiellonią Białystok, mecz zakończył się przegraną gospodarzy 0:6.

Obiekt zbudowano w latach 1948–1953, do dnia dzisiejszego wiele razy go przebudowywano, największe zmiany zaszły na przełomie w latach 2019-2020. Wcześniejsze renowacje dotyczyły m.in. dodania 4-torowej bieżni, trybun nasypowych mieszczących 900 osób oraz zbudowania obiektu z zapleczem sanitarnym w 1958 roku, zmiany boiska trawiastego w 1966 oraz 1999 roku, czy też gruntownej przebudowy obiektu z zapleczem sanitarnym w 1997 roku.

Stadion po ostatniej renowacji otrzymał nowe życie i jest wykorzystywany przez Puszczę Hajnówkę oraz inne drużyny.

 

Stadion Miejski im. Waleriana Pytla, Drawsko Pomorskie

Stadion Drawy w Drawsku Pomorskim© Jörg Pochert

Stadion Miejski położony jest w bardzo bliskim sąsiedztwie jeziora Orka od południa. Na północny wschód od stadionu znajduje się stacja kolejowa Drawsko Pomorskie, z której możemy dotrzeć na stadion 15-minutowym spacerem. Obok obiektu znajdują się dwa parkingi przy ulicy Stefana Okrzei na północny zachód od stadionu.

Stadion z każdej strony otoczony jest niewielkim lasem, który odgradza go od jeziora oraz okolicznej zabudowy. Boisko okrążone jest bieżnią bez podziałów na tory. Przy zachodniej stronie boiska znajduje się trybuna na nasypie ziemnym mogąca pomieścić 600 widzów, w tym 40 w sektorze dla gości. Za trybuną stoi budynek socjalny z pełnym zapleczem (tj: szatnie, natryski, sanitariaty, pokój sędziów, magazyn sportowy oraz pomieszczenie klubowe).

Wybudowany w 1938 roku funkcjonuje do dnia dzisiejszego dzięki systematycznym renowacjom i konserwacjom. Na przełomie 2008-2009 roku na stadionie wymieniono drewniane ławki na plastikowe siedziska, zmodernizowano również zaplecze szatniowe, m.in. wymieniając dach.

Reklama