Szczecin: Pogoń nie zacznie sezonu na nowych trybunach

źródło: własne [MK]; autor: michał

Szczecin: Pogoń nie zacznie sezonu na nowych trybunach Za dwa i pół tygodnia rusza nowy sezon Ekstraklasy. Wiadomo już, że Pogoń nie zacznie go z nowymi trybunami. Nie wiadomo za to, kiedy dokładnie uda się wpuścić na nie kibiców.

Reklama

Fizycznie są już prawie gotowe. Jest komplet 8700 krzesełek, jest kompletne zadaszenie, ale im dalej zajrzymy, tym więcej brakuje dwóm pierwszym trybunom nowego stadionu w Szczecinie. Południowa i zachodnia nie mają jeszcze kompletnej elewacji z siatki cięto-ciągnionej, brakuje im wykończenia i instalacji w łazienkach czy kioskach cateringowych. Wszędzie tam, a także nad drogami dojścia, prace trwają.

W czym problem? Ano w tym, że za 18 dni zaczyna się kolejny sezon Ekstraklasy, a Pogoń wciąż będzie mieć do dyspozycji jedynie północną trybunę „krzywą”. Tymczasem, zgodnie z harmonogramem zatwierdzonym w kwietniu zeszłego roku, najpóźniej miesiąc temu miały być gotowe obie nowe trybuny.

Stadion Floriana Krygiera© Wiola, Pogoń Szczecin

Terminarz prac dobierano tak, by sezon 2020/21 można było zacząć już na nowej części obiektu. Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie nie wyjaśnia, dlaczego prace minęły się z harmonogramem tak znacząco. Potwierdza jednak, że o ukończeniu i otwarciu trybun tego lata nie ma już mowy.

Zakończenie budowy I etapu Stadionu Miejskiego, w tym oddanie do użytkowania trybun zachodniej i południowej, planowane jest na jesień br. Po zakończeniu robót budowlanych, zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą zostać przeprowadzone procedury odbiorowe. To złożony proces, na który składają się kwestie związane m.in. z: stwierdzeniem zgodności wykonanych prac z projektem budowlanym i wykonawczym; zatwierdzeniem wykonanych prac przez nadzór budowlany; BHP; bezpieczeństwem pożarowym; odbiorami sanitarnymi; zgodnością z wytycznymi ze strony PZPN; wytycznymi policji w zakresie organizacji imprez masowych itp. Obiekt zostanie przekazany do użytkowania dopiero wtedy, kiedy będzie pewność, że wybudowana infrastruktura jest bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Z uwagi na powyższe, kibice zostaną wpuszczeni na nowe trybuny po zakończeniu wszystkich kwestii formalnych i proceduralnych związanych z odbiorami – napisała spółka w komunikacie opisującym postęp inwestycji.

Stadion Floriana Krygiera© Wiola, Pogoń Szczecin

Z pewnością zauważyliście, że brakuje tu jakiejkolwiek przewidywanej daty otwarcia trybun. „Jesień” może przecież oznaczać nawet listopad. To duże, bo potencjalnie kilkumiesięczne przesunięcie. Miasto zapewnia jednak, że jest w stałym kontakcie z Pogonią i trwają przygotowania do rozegrania pierwszych meczów sezonu jeszcze na „starych śmieciach”.

Nie tylko pierwsze trybuny się opóźniają

Podobnie jak dwie nowe trybuny, opóźniają się również poszczególne etapy Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Pierwsze dwa boiska (nr 3 i 4) miały być gotowe przed końcem 2019 roku, ale nie były. Boiska nr 5 i 6 miały być oddane w II kwartale 2020 i również nie udało się dotrzymać terminu. Główny budynek Centrum miał z kolei być oddany do końca marca, a do dziś jest w budowie. Tylko główny stadion CSDiM oraz boisko nr 2 mają wciąż szansę na terminową realizację (odpowiednio – III i IV kwartał).

Przesunięcia teoretycznie nie oznaczają, że cały stadion będzie gotowy później niż to zakontraktowano (kwiecień 2022). Niemniej, dla Pogoni Szczecin problem braku nowych trybun jest bardzo realny. Na starej „krzywej” nie opłacało się nawet organizować imprezy masowej, więc pojemność wiosną (przy limicie 25%) była obcięta do 999 miejsc. Z nową widownią można by wpuścić ponad 4,3 tys. osób w obecnym reżimie sanitarnym.

Stadion Floriana Krygiera© Wiola, Pogoń Szczecin

Trzeba jednocześnie zwrócić uwagę, że jeden poślizg wymusza drugi. Zgodnie z harmonogramem inwestycji zakładano, że budowa nowej północnej trybuny ruszy najpóźniej w czerwcu. Ponieważ jednak trzeba utrzymać starą północną trybunę dłużej, nie można ruszyć z pracami. Jeśli Pogoń nie przeprowadzi się na nowe trybuny wcześniej niż w październiku-listopadzie, to ostatnia trybuna będzie mieć już ok. 4 miesiące opóźnienia.

Co jeszcze dzieje się na budowie stadionu?

Poza drobniejszymi pracami na dwóch nowych trybunach bardzo zaawansowane są roboty w południowo-wschodnim narożniku areny, gdzie są już pierwsze stropy. Nowa wschodnia trybuna jest jeszcze w fazie fundamentów. Na wschodnim przedpolu trwa z kolei montaż zbiornika retencyjnego, który pomieści ok. 866 ton wody. Prowadzone są również prace przy zagospodarowaniu terenu – budowie parkingów i dróg dojazdowych.

Reklama