Nowy projekt: Takie cuda w Xi'an w 700 dni!

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy projekt: Takie cuda w Xi'an w 700 dni! A Ty pewnie nawet nie wiesz, że Xi'an to niemal 10-milionowa metropolia, co? Więc nadrabiajmy wspólnie. Oto najnowszy chiński stadion piłkarski, do którego z każdego miejsca miasta dojazd ma zająć 30 minut!

Reklama

Choć brzmi to niemożliwie, to nawet w chińskich mediach ten stadion przedstawiany jest jako pierwszy profesjonalny obiekt piłkarski (bez bieżni) na północnym zachodzie Chin. Za to, gdy już się wzięli za budowę, Chińczycy zatrudnili ścisłą światową czołówkę. Za koncepcję nowego stadionu w Xi'an odpowiadają połączone siły Zaha Hadid Architects i Xian Dai (Shanghai Xian Dai Architectural Design).

Xi'an International Football Centre Stadium© Zaha Hadid Architects

Dlatego z jednej strony widzimy typowy projekt Zahy Hadid z przenikającymi się futurystycznymi liniami, a z drugiej serię nowoczesnych nawiązań do świątyń z czasów dynastii Zhou i Qin, uwiecznionych w misternym wzornictwie stadionu.

Ściśle geometryczny układ linii dachu, kolumn, sufitów czy piętrzących się ogrodów potwierdza, że oglądamy projekt stworzony dla konkretnego miejsca. Choć płynne linie dachu i fasad mogą wydawać się uniwersalnie nowoczesne, to wystarczy spojrzeć na stadion od jego najbardziej eksponowanej strony – południowej – by zauważyć harmonię antycznej świątyni.

Xi'an International Football Centre Stadium© Zaha Hadid Architects

Co więcej, stadion nieprzypadkowo otwiera się na południe, gdzie ma powstać reprezentacyjny plac. Tutaj cztery poziomy ukwieconych tarasów przywitają odwiedzających nie tylko w dni meczowe, ale i na co dzień, dając im widok na naturę i nowoczesność. Stadion powstanie bowiem nie tylko z górami w tle na południu, ale też w jednej osi (mniej niż 3 km) z nowym najwyższym budynkiem 10-milionowej metropolii. Jednocześnie fasada zaprojektowana została tak, że silny północny wiatr opływa stadion, nie przeszkadzając widzom.

Xi'an International Football Centre Stadium© Zaha Hadid Architects

Co ciekawe, przy najbardziej reprezentacyjnej alei (od strony zachodniej) wystarczyło miejsca dla dwóch pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To właśnie one mają być udostępnione do celów treningowych na co dzień, niezależnie od meczów rozgrywanych na nowej arenie przez któryś z dwóch zawodowych klubów piłkarskich.

Projektowany komputerowo układ widowni ma zapewnić, że żaden z 60 tys. widzów nie będzie miał złego widoku na murawę. To jednak nic nowego, potencjalnie największą nowinką techniczną jest zadaszenie korzystające z pierwszego w swoim rodzaju systemu. Półtora z trzech poziomów widowni przykryje dach o lekkiej, ale niemal tradycyjnej konstrukcji stalowej, a drugie półtora najlżejszy w swojej kategorii dach przezroczysty, rozpięty na stalowych kablach. Dzięki temu nie tylko murawa pozbywa się zbędnego zacienienia.

Xi'an International Football Centre Stadium© Zaha Hadid Architects

Całkowita powierzchnia areny to ok. 239 tys. m2, gdzie poza funkcjami ściśle sportowymi znajdą się pasaże handlowe i funkcje rekreacyjne. Stadion ma też zostać tak skomunikowany stale rosnącą siecią metra, by z każdego miejsca metropolii (w zasięgu metra) dało się dojechać na mecz w niewiele ponad pół godziny.

Budowa stadionu oficjalnie ruszyła 13 sierpnia 2020, choć przygotowania do ceremonii trwały od czerwca. Co ciekawe, termin realizacji przyjęto bardzo ambitnie, na poziomie zaledwie 700 dni! Dzięki temu arena ma bez przeszkód gościć Puchar Azji 2023 jako jedno z 10 chińskich miast.

Reklama