Anglia: Portsmouth ma zielone światło na rozbudowę

źródło: własne [MK]; autor: michał

Anglia: Portsmouth ma zielone światło na rozbudowę To będzie największa zmiana na kultowym Fratton Park od chwili, gdy zainstalowano krzesełka w ramach ostatniej modernizacji z 1997 roku. Wschodnia trybuna zmieni się nie do poznania, zacznie przypominać zabytkowy budynek klubowy.

Reklama

Angielski trzecioligowiec z Portsmouth w weekend podzielił się z kibicami świetną wiadomością: gmina jednogłośnie przyznała pozwolenie na przebudowę wschodniej trybuny Fratton Park. Jak zapewnia klub, będzie to największa inwestycja w stadion od 1997 roku, gdy ukończono modernizację wymuszoną zmianami w przepisach po katastrofie na Hillsborough.

Fratton Park expansion plans© Portsmouth FC

Wschodnia trybuna doczeka się rekonfiguracji rzędów i sektorów, dzięki czemu urośnie nawet o 45% (bo choć nominalnie ma 2885 miejsc, to dopuszczonych do użytku jest znacznie mniej), do poziomu 3200 krzesełek. W tej puli znajdzie się 26 miejsc dla niepełnosprawnych – 16 wysoko w narożniku północno-wschodnim i 11 na poziomie murawy za bramką.

Właśnie stworzenie miejsc dla osób z trudnościami w poruszaniu jest jednym z kluczowych oczekiwań, których dziś Fratton Park nie spełnia. Na nich będzie po przebudowie czekała winda, dając dostęp do nowych toalet i cateringu. Bo choć trybuna jest nasypowa, to PFC wraz z architektami z HGP Architects wpadli na pomysł, jak zaoferować wszystkim lepsze zaplecze.

Fratton Park expansion plans© Portsmouth FC

Fratton Park expansion plans© Portsmouth FC

Na zapleczu trybuny powstanie nowa podniesiona promenada wzdłuż trybuny. Między ostatnim rzędem widowni a wspomnianą promenadą znajdzie się z kolei miejsce na nowe toalety (dla kobiet przybędzie ich aż 180%, dla mężczyzn o 60%). Z kolei stanowisk cateringowych przybędzie 110%.

Chyba najciekawszy – estetycznie – element planowanej inwestycji to „postarzające” stadion nawiązania do architektury stylu Tudor Revival, z której słynie na cały świat zabytkowy południowy front Fratton Park (widoczny poniżej). Dzięki temu trybuna ma zyskać lepszy, przytulniejszy wizerunek.

Fratton Park expansion plans© mcmillant75

Planowana przebudowa wschodniej części stadionu to co prawda największa od lat zmiana, jednak w ostatnich dwóch latach Portsmouth FC inwestowali w stadion całkiem sporo. Doraźną modernizację przeszły obie trybuny wzdłuż boiska i biura. Powstał nowy sklep klubowy i kasy biletowe, a kultowe maszty oświetleniowe z 1956 roku zdemontowano w 2019. Zastąpiło je nowoczesne oświetlenie zamontowane w dachu.

Reklama