Wielkopolska: Stadion we Wronkach sercem akademii Lecha

źródło: LechPoznan.pl; autor: michał

Wielkopolska: Stadion we Wronkach sercem akademii Lecha „Kolejorz” zamierza wydać ponad 40 milionów złotych na przebudowę stadionu Amiki Wronki. To tutaj znajdzie się serce Akademii Kolejorza, z nowoczesnym centrum badawczym.

Reklama

Kiedyś oglądany w europejskich pucharach, dziś stadion Amiki Wronki służy przede wszystkim rezerwom Lecha Poznań, jednak jest też kluczowym elementem bazy szkoleniowej wielkopolskiego klubu. „Kolejorz” we Wronkach i pobliskim Popowie dysponuje sześcioma boiskami pełnowymiarowymi (z czego jedno jest syntetyczne), dwiema salkami funkcjonalnymi i siłownią.

Wkrótce sytuacja zmieni się znacząco. Z głównego stadionu znikną dwie teleskopowe trybuny na wschodzie, a także wieża telewizyjna, z której kiedyś transmitowano mecze. W ich miejscu powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe o trzech kondygnacjach i łącznej powierzchni 3875 m2.

Akademia Piłkarska Lecha PoznańWiz. Grupa projektowa Ewelina Jankowska, Katarzyna Pucek, Maciej Krych

To inwestycja warta ponad 40 mln zł, do której ponad 19 mln zł dokłada w ramach dofinansowania Ministerstwo Sportu i Turystyki. W tym roku Lech otrzyma 5 mln zł, a w kolejnym ponad 14 mln zł.

W budynku głównym zaprojektowano pomieszczenia dla trenerów, kadry zarządzającej, oraz dedykowane wypoczynkowi zawodników. Zaplanowano również salę do treningu funkcjonalnego, zaplecze medyczne, szatnie oraz pełne zaplecze organizacyjno-socjalne niezbędne do zagwarantowania najwyższych standardów szkolenia, a także 80 miejsc noclegowych.

Za północną bramką stadionu stanie z kolei skills.lab. To nowoczesny i zaawansowany system wspierający proces doskonalenia umiejętności młodych zawodników. Do dyspozycji będzie kilkaset zautomatyzowanych programów treningowych ukierunkowanych na rozwój umiejętności technicznych, koordynacji ruchowej, szybkości podejmowania decyzji, techniki podań oraz strzałów.

Docelowo Lech zamierza wydać więcej niż przewidziane na lata 2020-2021 40 mln zł. W komunikacie klubu pada kwota 60 mln zł, z czego część już Lech wyłożył. Powstałe już boisko sztuczne w Popowie otrzyma wkrótce „balon”, podobna hala pneumatyczna powstanie nad jednym z boisk w Poznaniu.

Reklama