Rzym: Po ośmiu latach wreszcie będzie zgoda na stadion Romy?

źródło: własne [MK]; autor: michał

Rzym: Po ośmiu latach wreszcie będzie zgoda na stadion Romy? Pomysł jego budowy pojawił się w 2012 roku, koncepcja w 2014, ale z realizacją stadionu w Tor di Valle AS Roma ma bardzo poważne kłopoty. A może nie? Jeśli tylko radni się zgodzą, będzie można ruszać z pracami!

Reklama

Aż trudno w to uwierzyć, ale nowy stadion AS Romy może być już tylko o jedno głosowanie od rozpoczęcia budowy. We wtorek miejscy eksperci ds. mobilności i transportu dali zielone światło i przedstawili pozytywne wyniki audytu dokumentacji. To wszystko, co sami mogli zrobić, by zachęcić radnych do głosowania nad stadionem.

I właśnie to jedno głosowanie radnych z Assemblea Capitolina jest ostatnim wymaganym krokiem, by pozwolić na realizację inwestycji. Nie ma pewności, czy projekt może liczyć na większość w radzie miasta, ale wydaje się, że tak będzie.

Stadio della Roma

Zwolennikami są członkowie Ruchu 5 Gwiazd (5S), którzy mają nieznaczną większość (27 z 48 mandatów) i wygląda na to, że będzie im bardzo zależeć na zatwierdzeniu projektu, by burmistrzyni Rzymu Virginia Raggi (również 5S) w walce o reelekcję mogła pochwalić się tym gigantycznym projektem. Nawet wśród opozycji sceptycyzm nie jest wielki, np. demokraci (8 miejsc) deklarują „okno na poparcie”.

Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu głosowania, radni muszą mieć czas na zapoznanie się z najnowszymi wnioskami. Przypomnijmy, że pełny audyt tysięcy stron dokumentacji okazał się konieczny po tym, jak część osób zaangażowanych w projekt została aresztowana w związku z wielką akcją antykorupcyjną.

Stadio della Roma

Kluczowe było aresztowanie Luki Parnasiego, który był współinwestorem projektu. Ponieważ jednak w sprawie samego stadionu zarzutów nie ma, to rolę Parnasiego przejmuje inny inwestor, Czech Radovan Vitek. Właśnie przejmuje on tereny, na których ma być budowany stadion.

Aresztowania i wymuszony przez nie audyt to tylko jeden z powodów trwającego już ponad 5 lat przestoju nowego stadionu. Wcześniej konieczne okazało się m.in. zredukowanie skali dla części komercyjnej, gdzie miały powstać drapacze chmur. Poza mieszczącym ponad 52,5 tys. widzów nowym stadionem ma powstać miasteczko rozrywkowo-komercyjno-biurowe. W sumie wartość projektu przekroczy miliard euro, z czego sam stadion ma kosztować ponad 400 mln €.

Stadio della Roma

Reklama