Mediolan: Oto kompletna wizja dziedzictwa San Siro

źródło: własne [MK]

Mediolan: Oto kompletna wizja dziedzictwa San Siro Oba zespoły projektowe walczące o stworzenie nowego stadionu w Mediolanie odsłoniły karty. Mamy komplet wizualizacji pokazujących, jakie elementy obecnego San Siro miałyby zostać zachowane po wyprowadzce Interu i Milanu.

Reklama

Czerwiec może być kluczowym miesiącem dla planu budowy nowej areny piłkarskiej w Mediolanie. Według „Il Fatto Quotidiano” właśnie przed końcem czerwca miasto może dojść do porozumienia z Interem i Milanem w sprawie zgody na budowę nowego stadionu. Nie byłby to koniec procedur, ale istotny krok naprzód.

Udało się osiągnąć porozumienie w wielu kwestiach, ale zostaje jedna, o której już pisaliśmy: samorząd nie zgadza się na zaproponowaną przez inwestorów ilość powierzchni komercyjnych, zwłaszcza w wysokich wieżach. Miasto chce, by tylko jedna trzecia powierzchni projektu miała takie przeznaczenie, tymczasem kluby piłkarskie argumentują, że potrzebują co najmniej 180 tys. m2, by inwestycja miała sens finansowy.

Na pocieszenie dla Interu i Milanu, przed końcem maja komisja ds. dziedzictwa kulturowego zdecydowała, że obecne San Siro nie przedstawia istotnej wartości historycznej i obiekt można zburzyć. To istotna opinia, bowiem ew. uznanie obiektu za zabytek stwarzałoby dodatkowe problemy. Decyzję argumentowano faktem, że dzisiejsza arena nie przypomina w niczym tej z 1926 roku, a przebudowy z lat 50. i 90. XX wieku kilkakrotnie zmieniały wizerunek obiektu.

To nie oznacza, rzecz jasna, że z San Siro nie zostanie nic. Kluby zgodziły się przecież na przekształcenie stadionu w centrum komercyjno-rekreacyjne, które ma zachować symboliczne elementy areny. Właśnie opublikowano komplet 18 wizualizacji z aktualnymi propozycjami dla przyszłości Stadio Giuseppe Meazza. Pokazują one nie tylko wielość darmowych funkcji rekreacyjnych (ścianka wspinaczkowa, korty, boiska, ścieżki), ale również uzyskane na wniosek gminy 106 tys. m2 powierzchni zielonych. Do obejrzenia kompletu materiałów zapraszamy do prezentacji koncepcji Populous oraz wizji Manica/Sportium.

Nuovo Stadio Milano© Populous

Nuovo Stadio Milano© Populous

Nuovo Stadio Milano© Manica Architecture / Progetto CMR

Nuovo Stadio Milano© Manica Architecture / Progetto CMR

Reklama