Katowice: Jest kosztorys, jest projekt, jest nieźle

źródło: SportDziennik.com; autor: michał

Katowice: Jest kosztorys, jest projekt, jest nieźle Architekci zgodnie z założeniami złożyli w urzędzie miasta projekt z kosztorysem. Udało im się odchudzić stadion zgodnie z oczekiwaniami miasta. Teraz mają czas na doprojektowanie boisk treningowych.

Reklama

Zgodnie z porozumieniem z początku marca RS Architekci mieli czas do końca maja, by dostarczyć zmienioną dokumentację nowego stadionu. Cel zmian był bardzo ambitny: odchudzenie planowanego kompleksu sportowego w taki sposób, by zachować funkcjonalność, ale oszczędzić grubo ponad 100 milionów względem pierwotnej wyceny. Ta, przypomnijmy, opiewała na 398,5 mln zł.

Stadion w Katowicach

Granicą wyznaczonym przez miasto było 185 mln zł, przy czym w tej cenie projektanci nie musieli uwzględniać 4 boisk treningowych oraz większości przewidzianych miejsc parkingowych. Te zostaną zrealizowane w drugiej fazie. Jak potwierdziło miasto Katowice, RS Architekci zdołali przeprojektować stadion, halę i 2 pierwsze boiska treningowe tak, by zmieścić się z całością pierwszej fazy w oczekiwaniach finansowych.

Wysokość kosztorysu jest zgodna z podpisanym porozumieniem. Obecnie dokumentacja będzie sprawdzana, po ewentualnych wyjaśnieniach wykonawca przygotuje i złoży wniosek o pozwolenie na budowę, który jest konieczny do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane – powiedziała Ewa Lipka, rzecznik prasowy katowickiego magistratu, w rozmowie z katowickim „Sportem”.

Teraz przed architektami miesiąc na przygotowanie projektu drugiej fazy, a więc 4 boisk i parkingów. Nie będą one realizowane w najbliższych latach, ale konkurs rozpisany był na całość, więc samorząd chce mieć plany w gotowości, gdy będą na nie środki. Podział na fazy może mieć tę zaletę, że dwukrotnie Katowice będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jeśli zrealizowane zostaną zapowiedzi z marca tego roku, to Katowice mogą ruszyć z realizacją inwestycji w przyszłym roku. To może zależeć od ostatecznego finansowego wpływu pandemii koronawirusa na sytuację Katowic, jednak na dziś projekt nie został odłożony w czasie. Jego realizacja ma potrwać 2,5 roku.

Stadion w KatowicachPo lewej pierwotny układ, po prawej ten skorygowany. Na różowo zaznaczona druga faza inwestycji.

Reklama