Nowy projekt: Excelsior celuje wysoko

źródło: własne [MK]; autor: michał

Nowy projekt: Excelsior celuje wysoko Mają jeden z najmniejszych stadionów Holandii, krajowa piłka jest w kryzysie, ale Excelsior Rotterdam nie zamierza się poddawać. Właśnie pokazali koncepcję nowego stadionu, która ma im zapewnić powrót na stałe do Eredivisie.

Reklama

Wczoraj rotterdamski Excelsior zaskoczył wielu obserwatorów. Podczas gdy od lat całe miasto debatuje o nowym stadionie Feyenoordu, oni zatrudnili architektów do rozrysowania, co można wycisnąć z ich obiektu. Ten znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji przy drodze S107.

Wizja całkowitej przebudowy stadionu na wschodzie Rotterdamu zrodziła się z potrzeby poszukiwania przez Excelsior dodatkowych źródeł dochodu. Historycznie ich Woudestein (komercyjnie Van Donge & De Roo Stadion) to jeden z najmniejszych obiektów w zawodowej piłce w Holandii i nie ma już możliwości zarobić więcej na obecnej infrastrukturze. Co więcej, osiągane przychody nie pozwalają zbudować silnej drużyny, która na stałe zagościłaby w najwyższej lidze.

Van Donge & De Roo Stadion

Dlatego w grę wchodzi podniesienie pojemności o ponad 40%, do ok. 6,5 tys. miejsc. Choć przygotowano warianty przebudowy i budowy od zera, to klub skłania się ku pierwszemu rozwiązaniu.

Potencjalnie ważniejsze niż same trybuny może okazać się wszystko to, co zaplanowano wokół. MoederscheimMoonen Architects zaproponowali w każdym narożniku stadionu po jednym bloku mieszkalnym. Wszystkie mają osiągnąć wysokość poniżej 50 metrów, a w sumie zaoferują ok. 400 mieszkań. Mają to być mieszkania głównie 1-2 osobowe, przeznaczone dla studentów i młodych par, na poziomie czynszu od socjalnego po kosztowny.

Van Donge & De Roo Stadion

Dodatkowo wokół trybun przewidziano przychodnię, centrum fitness oraz miejsce na dodatkowe powierzchnie komercyjne. Kompleks ma połączyć się z zespołem sportowym Woudestein na północy oraz kampusem uniwersyteckim na wschodzie. Właśnie na wschodzie, pod głównym placem dla pieszych, mają być zlokalizowane miejsca parkingowe.

Van Donge & De Roo Stadion

Na razie koncepcja jest na wczesnym etapie. Do końca roku radni miejscy mają otrzymać bardziej kompletną dokumentację. Poza ustaleniem wszystkich planowanych funkcji kluczowe będzie zbudowanie modelu finansowania dla projektu. Dużą korzyścią Excelsioru jest fakt, że ma prawa własności do swojego stadionu, a jego lokalizacja czyni inwestycję atrakcyjną już na starcie.

Reklama