Niemcy: Sąd we Fryburgu cofa absurdalny zakaz meczów

źródło: Kicker.de / Badische-Zeitung.de

Niemcy: Sąd we Fryburgu cofa absurdalny zakaz meczów W październiku 2019 cały świat śmiał się z Fryburga Bryzgowijskiego, gdzie sąd zakazał rozgrywania meczów między 20:00 a 22:00 oraz w niedzielne popołudnia. Teraz decyzja została cofnięta.

Reklama

23 października zeszłego roku po świecie piłkarskim gruchnęła wieść, że nowoczesny stadion budowany we Fryburgu Bryzgowijskim nie będzie mógł być używany o kluczowych porach. Sąd administracyjny uznał roszczenia pobliskich mieszkańców, którzy obawiali się hałasu związanego z organizacją meczów. Zakazano wtedy organizacji jakichkolwiek meczów w tygodniu po 20:00, a także w niedziele między 13:00 a 15:00.

W tym tygodniu sąd oficjalnie przyznał się do błędu. Decyzję wydano na podstawie nieaktualnej uchwały antyhałasowej, która nie była już w mocy, gdy wydawano pozwolenie na budowę w 2018 roku.

Stadion SC Freiburg

Jak się okazuje, sąd spostrzegł swój błąd niemal natychmiast, ale ścieżka proceduralna zakładała zwołanie kolejnych posiedzeń i wysłuchanie stron ponownie. A że skarżący się mieszkańcy i administracja miasta dążyli do porozumienia polubownie, sąd wstrzymał procedurę.

Teraz błąd został co prawda naprawiony, ale sprawa nie jest zamknięta. Sąd nie wydał bowiem odwrotnej decyzji (a więc zgody na mecze o wspomnianych porach), lecz ponownie otworzył postępowanie. A że poza salą sądową sporu z mieszkańcami zakończyć się nie udało, może to oznaczać dalsze spotkania w sądzie nawet na lata wprzód.

Ponieważ zakaz nie jest już oficjalnie w mocy, SC Freiburg może liczyć na mecze o normalnych porach. Jednak w tej chwili i tak zagrożenie hałasem będzie czysto hipotetyczne, ponieważ nie zapowiada się na powrót kibiców na trybuny w tym roku. W związku z tym nawet termin oddania nowego stadionu (pierwotnie sierpień tego roku) wydaje się drugorzędny. Dla klubu używanie starego Schwarzwald-Stadionu może okazać się najzwyczajniej korzystniejsze finansowo bez kibiców.

Stadion SC Freiburg

Reklama