Niemcy: Ledwo zaczęli, a budowa już znacznie droższa

źródło: BNN.de; autor: michał

Niemcy: Ledwo zaczęli, a budowa już znacznie droższa W Karlsruhe problemy z budową nowego stadionu zaczęły się po niecałym kwartale budowy. Główny wykonawca oczekuje dodatkowych środków, by zrealizować stadion – informuje „Badische Neueste Nachrichten”.

Reklama

Oficjalnie budowa nowego Wildparkstadionu rozpoczęła się od trybuny wschodniej w połowie grudnia 2019. Za 77 mln € (332 mln zł) inwestycję ma zrealizować BAM. Problem w tym, że już dziś, niecałe trzy miesiące po starcie pierwszego etapu inwestycji, pojawiają się informacje, że konieczne będzie dołożenie od 15 do nawet 30 mln € (65-130 mln zł), by projekt zrealizować.

Wildparkstadion© agn Niederberghaus & Partners, BAM Sports

Taką informację podał jako pierwszy serwis „Badische Neueste Nachrichten” (BNN). Miasto i BAM dotąd nie odniosły się do doniesień, ale komunikat w tej sprawie ma się pojawić jeszcze w tym tygodniu.

BNN tymczasem dość szczegółowo opisuje, skąd miałby się wziąć wzrost kosztów. Po pierwsze, zaplanowany przy stadionie zbiornik na deszczówkę (1,7 mln litrów) okazuje się za mały i będzie konieczne dobudowanie kolejnego. Po drugie, zmieniły się wymogi przeciwpożarowe. Po trzecie, ceny na rynku budowlanym stale rosną.

Dla miasta może to oznaczać spore problemy, ponieważ budowę stadionu ma zrównoważyć przyszły czynsz płacony przez Karlsruher SC. Mówimy jednak tylko o zakontraktowanych 77 mln €, podczas gdy wszelkie dodatkowe sumy oraz wydatki na okalającą infrastrukturę nie mają być spłacone.

Wildparkstadion© agn Niederberghaus & Partners, BAM Sports

Wildparkstadion© agn Niederberghaus & Partners, BAM Sports

Reklama