Kolonia: Igrzyska jednak na stadionie 1. FC Köln?

źródło: Express.de; autor: michał

Kolonia: Igrzyska jednak na stadionie 1. FC Köln? Co prawda to obiekt typowo piłkarski, ale jest na to sposób: przykrycie dolnego poziomu widowni podestem z bieżnią. Takie rzeczy już robiono, więc są możliwe. Tyle że wcześniej trzeba by stadion rozbudować w górę...

Reklama

Jak poinformował Express.de, możliwe jest rozgrywanie zawodów lekkoatletycznych na istniejącym RheinEnergie Stadion. To o tyle istotne, że w walce o Igrzyska Olimpijskie 2032 nikt w Kolonii nie chce budować nowego stadionu od podstaw. Ale jak pomieścić lekkoatletów na piłkarskim obiekcie?

Rozwiązaniem ma być tzw. stół, tj. wysoki podest, który przykryje dolny poziom widowni i pozwoli zmieścić regulaminową bieżnię lekkoatletyczną. Instalacja wielkiej platformy miałaby zająć 2-3 tygodnie i tyle samo potrwałoby jej usuwanie. Wstępne szacunki mówią, że koszt takiej konwersji byłby stosunkowo skromny, w okolicach 20 mln € (85 mln zł).

To rozwiązanie nie byłoby stosowane po raz pierwszy. Nie tak dawno bieżnię na tymczasowym podeście zastosowano w Glasgow na Hampden Park, gdy obiekt gościł Commonwealth Games 2014. Wtedy jednak wysokość podestu była znacznie niższa, powstał ok. 2m nad boiskiem.

RheinEnergie Stadion

Problem w tym, że zasłonięcie dolnego poziomu widowni oznacza usunięcie ponad 20 tys. miejsc, a stadion główny Igrzysk Olimpijskich ma wg rekomendacji MKOl mieścić 60 tys. widzów lub więcej.

Dlatego zanim stadion zostałby zmieniony w olimpijski, musi zostać rozbudowany w górę. Jak dowiodło studium wykonalności z zeszłego roku, dodanie 25 tys. miejsc jako przedłużenia górnych trybun jest możliwe. Nie jest jednak wydatkiem małym – to koszt ok. 215 mln € (915 mln zł).

Nie ma pewności, kto miałby go ponieść. Miasto nie chce obciążać podatników tak dużym wydatkiem, z kolei 1. FC Köln nie udźwignie tak dużego kosztu samo. Ponieważ jednak organizacja Igrzysk Olimpijskich to wydarzenie wielkiej rangi, może być szansa na wsparcie rządowe i regionalne dla takiej inwestycji.

Na razie pomysł budowy bieżni na stadionie to tylko wstępna koncepcja, którą trzeba poddać kolejnym analizom. Docelowe rozwiązanie problemu głównej areny olimpijskiej ma być gotowe w 2021 roku.

Reklama