Wałbrzych: Cel – ratowanie zapuszczonego stadionu

źródło: własne [MK]; autor: michał

Wałbrzych: Cel – ratowanie zapuszczonego stadionu Pierwsze kroki są wyjątkowo skromne, za to zapał godny pochwały. Tzn. zapał klubów sportowych, bo w urzędzie miasta podobnego zapału nie ma. Nawet na bardzo ograniczony wkład własny sportowcy musieli urządzić zrzutkę.

Reklama

Stadion na wałbrzyskim Nowym Mieście czeka na ratunek od dekad. Jest zbyt duży, by miasto mogło go w całości odremontować we własnym zakresie. Z kolei próba pozyskania środków zewnętrznych na ten cel nie dała rezultatu. Pamiętna wizja redukcji obiektu do 3 tys. miejsc nigdy nie trafiła do realizacji.

Ponieważ jednak urząd miasta od lat zawodzi w tej sprawie i na 2020 ponownie nie zapisano środków na niezbędne prace na obiekcie, do akcji wkraczają kluby sportowe. Górnik Wałbrzych, Górnik Wałbrzych Nowe Miasto oraz zespół futbolu amerykańskiego Miners Wałbrzych wspólnie apelują do mieszkańców Wałbrzycha, by ci wspomogli zbiórkę środków na ten cel.

Stadion Nowe Miasto© Adam Szyszka, Stadiony.net / Dolny-Slask.org.pl

W piątek w wałbrzyskim magistracie odbyło się spotkanie przedstawicieli miasta z reprezentantami klubów sportowych. Podpisano porozumienie, na mocy którego wszystkie strony będą dążyły do przywrócenia obiektu do używalności. Miasto i jego spółka zadaniowa Aqua Zdrój mają wspierać działania drużyn futbolowych.

Nie mówimy o wielkich kwotach, będących poza zasięgiem. Na pierwszy ogień ma bowiem pójść nawodnienie boiska i niezbędny sprzęt dla obu dyscyplin, później oświetlenie i monitoring. Kwota zebrana na Zrzutka.pl ma stanowić wkład własny dla starań o pozyskanie środków z zewnątrz. Cel optymalny to 80 tys. zł, ale już przy 40 tysiącach ma być możliwe działanie.

Pierwsze prace będą dotyczyły porządkowania obiektu, jego murawy, zabezpieczenia i rozbiórek tego, co trzeba usunąć. Chcielibyśmy w pierwszym półroczu podjąć już realne prace – zapowiedział prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Reklama